SPOTKANIE CZESKICH KOLEKCJONERÓW ZT W SKALNYM MIEŚCIE ADRŠPACH

Andsprach2015W dniach 7-10 maja mieliśmy okazję uczestniczyć, na zaproszenie czeskich kolegów, w IX Spotkaniu Czeskich Kolekcjonerów ZT. Grupa polskich kolekcjonerów, w liczbie 15 osób ( w tym 3 dzieci) spotkała się, aby wspólnie spędzić miły czas na pogawędkach nie tylko "znaczkowych", ale osobistych, prywatnych i przyjacielskich. Cztery wspaniałe dni spędziliśmy w Pensjonacie Adršpach, 200 metrów od wejścia do rezerwatu przyrody Skały Teplicko-Adršpašské. Już w pierwszym dniu, wieczorem nie obyło się bez wspólnego spaceru. Krótki spacer nad ....jeziorko dawnej piaskowni. Kolacja, wieczór pogawędek. Następne dni wypełnione były zwiedzaniem, pełnym wrażeń i ciekawostek.

I tak, w piątek naszym celem było przejście niezbyt trudnego 6 km szlaku w Teplickich skałach. Sfinks, Odyniec i Pies, Niedźwiedź polarny, czy kanion Sybir z charakterystycznym zimnym klimatem, mchami i paprociami, to tylko niektóre z ciekawostek jakie mogliśmy zobaczyć w tym jakże pięknym miejscu. Najwięcej emocji dało nam wejście schodami, początkowo dość łagodnymi, potem stromymi na punkt widokowy, domniemane miejsce X wiecznego zamku Střmen.

Jak przystało na prawdziwych turystów, daliśmy radę, dzielni okazali się najmłodsi uczestnicy wyprawy. Wacław, Wojciech i Michał. W godzinach poobiednich kontynuowaliśmy skalną wycieczkę, lecz troszkę w innym rejonie i troszkę krótszą, bo 3,5 km trasą z przewodnikiem w języku polskim- Adršpašské skały. Tutaj również mogliśmy podziwiać unikalne formy skalne. Najbardziej charakterystyczną "postacią" skalną jest Głowa Cukru, Brama Gotycka, Plac Słoni. Jednak największą atrakcją jest "rejs Titanikiem" po Jeziorku oraz 16 metrowy Wielki Wodospad.

Drugi dzień okazał się równie bogaty w wrażenia. W sobotę udaliśmy się do miasteczka Broumov, a głównym celem było zwiedzenie barokowego klasztoru Benedyktynów , a w nim refektarza, biblioteki, kościoła św. Wojciecha. Przewodnikiem była.... postać w habicie benedyktynów. Następnie pojechaliśmy do najstarszego drewnianego kościoła na terenie Republiki Czeskiej, z ciekawą starą częścią cmentarza przylegającego do kościoła. Kolejnym, ostatnim w tym dniu celem, był szczyt w Broumowskich Skałach z barokową kaplicą na szczycie - Hvězda. W drodze powrotnej część naszej grupy zatrzymała się w miasteczku Police nad Metují. Niespodzianką tego dnia był show Ladislava Šína, pomysłodawcy idei ZT, a jednocześnie mistrza świata we władaniu biczem.

Ostatni dzień-niedziela był już dniem dowolnym. Cześć polskiej grupy zdecydowała się kontynuować przechadzki skalnymi ścieżkami. Z wspomnianej już miejscowości Police nad Metují poszliśmy na Ostaš, szczyt czeskiej części Gór Stołowych. Znaczek Turystyczny tego miejsca przedstawia Czarci Samochód. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy do niego nie weszli. Wspaniałe panoramy z punktów widokowych zapierały dech w piersiach. Ale widok stojącego na skraju urwiska skalnego Zbyszka przyprawił każdego o ogromną dawkę strachu. Jednak po negocjacjach nt. dalszych losów Znaczków Turystycznych w Polsce zgodził się zejść na ścieżkę turystyczną. W drodze powrotnej było raz jeszcze miasteczko Police nad Metují i zwiedzanie Muzeum Klocków Merkur. Duża dawka radości nie tylko dla dzieci.

Czas upłynął bardzo szybko, spotkaliśmy się po raz kolejny z czeskimi kolegami-kolekcjonerami, poznaliśmy nowe twarze. Rozmów nie było końca, a wieczornym posiedzeniom towarzyszyła muzyka i śpiew właścicieli Pensjonatu Adršpach. Wymieniliśmy się wpisami do Dzienników Kolekcjonera, pieczątkami, telefonami i kontaktami. Było to wspaniałe, a to dzięki organizatorom i gospodarzom miejsca. Na spotkaniu Zbyszek zaprosił czeskich kolekcjonerów na IV Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT. Polską grupę reprezentowali: Teresa i Piotr z Zielonej Góry-Zatonia, Kasia i Tomek z Łodzi, Brygida, Marek, Adam i Kamil z Rawicza, Agata Jarek i Michał z Będzina oraz Zbyszek z Michaelą, Wacławem, Wojciechem z Bílé Vody. Chcielibyśmy serdecznie podziękować za zaproszenie. Spotkanie to na pewno na długo zapadnie w pamięci i pozostawi dobre wrażenia.

Uczestnicy spotkania