681Po wczorajszej znaczkowej premierze na południu kraju, pora raz jeszcze powrócić nad morze. Tym razem przenosimy się do województwa zachodniopomorskiego, bo to właśnie tutaj, w Darłowie pojawi się bardzo ciekawy i długo wyczekiwany znaczek z latarnią morską. 

I tu tradycyjnie odeślemy wszystkich do poniższego, encyklopedycznego opisu obiektu. Jeśli jednak o latarni w Darłowie chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to koniecznie musicie ją zwiedzić, a gdy już zakupicie znaczek, to dodatkowe informacje o tym obiekcie znajdziecie ukryte pod QR kodem dołączonym do naklejki.

Prezentowany znaczek to zasługa m.in. jednego z kolekcjonerów - Michała, który opowiedział o znaczkowej idei. W imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Zapraszamy zatem do Darłowa. To świetne miejsce do zwiedzania i wypoczynku, a co najważniejsze  - miejsce na znaczkowym szlaku. Pamiętajcie, że znaczki w Darłowie są już dostępne w sprzedaży - można więc przybywać choćby teraz. Zapraszamy.

LATARNIA MORSKA DARŁOWO  No. 681

Latarnia morska w Darłowie znajduje się tuż przy ujściu rzeki Wieprzy, przy wejściu do portu. Pierwsza wzmianka o latarni w Darłowie pochodzi z 1715 roku, kiedy to zarządzono ustawienie świateł po obu stronach ujścia rzeki. W 1885 roku u nasady wschodniego falochronu zbudowano stację pilotów, do której od południa przylegała kwadratowa wieża. Stacja ta na drugim piętrze posiadała pokój dyżurnego pilota, który obsługiwał latarnię wskazując drogę do portu. Lampa z soczewką umieszczona była wtedy w oknie na wysokości 12 metrów. Obecna latarnia to stan z 1927 roku kiedy to po remoncie wieża została podwyższona do 22 metrów. Zmieniono też optykę latarni, a w 1996 roku zmodernizowano źródło zasilania, dzięki czemu dzisiaj latarnia może świecić ciągłym światłem nawet przy braku zasilania przez okres siedmiu dni. Światło latarni ma zasięg 15 mil morskich, co oznacza, że jest widziane z odległości ok. 27 kilometrów. Od sierpnia 2000 roku latarnię udostępniono zwiedzającym, którzy mogą podziwiać zarówno samą latarnię jak i piękne widoki z jej wieży.