Pora na kolejne premiery i w pierwszej kolejności chcemy przedstawić Wam znaczek z Chmielnika. To tutaj w dawnej synagodze znajduje się Ośrodek Edukacyjno-Muzealny, w którym dowiecie się wielu interesujących faktów na temat przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu kielecczyzny. My teraz nic więcej nie zdradzimy, a podstawową charakterystykę miejsca poznacie studiując poniższy opis znaczka i miejsca. Po więcej informacji musicie się pofatygować do Chmielnika.

Znaczek już dotarł na miejsce i jak zwykle w ciągu 1-2 dni będzie dostępny w sprzedaży. Jeśli więc już teraz nie wiecie co ze sobą zrobić, to właśnie macie pierwszą z turystycznych propozycji, a następne już wkrótce. Bądźcie z nami i śledźcie kolejne komunikaty.

ŚWIĘTOKRZYSKI SZTETL W CHMIELNIKU  No. 1037

Muzeum ,,Świętokrzyski Sztetl’’ w Chmielniku w woj. świętokrzyskim znajduje się w murach XVIII-wiecznej synagogi. Nowoczesna i multimedialna wystawa w połączeniu z tradycyjnymi eksponatami zachęca do poznania sztetli – przedwojennych miasteczek żydowskich z terenu dawnej Kielecczyzny. Atrakcją muzeum jest jedyna na świecie – a przez to absolutnie unikatowa – szklana bima, pomyślana jako uwspółcześniona rekonstrukcja dawnej bimy – czyli miejsca do odczytywania Tory. We współczesnym chmielnickim muzeum bima służy do minikoncertów lub ekskluzywnych prezentacji, zaś sama w sobie, dzięki niepowtarzalnej grze światła w szklanych elementach - ogniskuje uwagę każdego z gości. Na dawnym babińcu odbywają się wydarzenia artystyczne oraz prezentowane są wystawy czasowe. Przy synagodze na najstarszym cmentarzu żydowskim znajduje się ,,Dom Cienia’’ upamiętniający dawnym żydowskich mieszkańców Chmielnika.