723Kolejna znaczkowa premiera tym razem dotyczy miejsca z północnej Polski. Czas na Tczew i tutejszy Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Prezentowany właśnie znaczek jest już w drodze do docelowego miejsca, ale sprzedawany będzie dopiero po świętach czyli od 27 grudnia

Na wszelki wypadek przy okazji tej premiery mamy także ważny komunikat dla zamiejscowych kolekcjonerów. Otóż to nie jedyny znaczek, jaki pojawi się w tym mieście. Tyle możemy powiedzieć dzisiaj, a na więcej informacji niestety musicie poczekać do stycznia. Wycieczki jednak możecie planować już w tej chwili, a w oczekiwaniu na kolejny znaczek warto zapoznać się z opisem miejsca. 

Skoro było o zamiejscowych kolekcjonerach to warto wspomnieć też o miejscowych, dzięki którym ten znaczek powstał. W imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy za kolejny znaczek w Tczewie i do podobnych działań zachęcamy wszystkich kolekcjonerów, z innych miejscowości naszego pięknego kraju.

KOŚCIÓŁ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW. W TCZEWIE  No. 723

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św., czyli tczewska fara jest najstarszym zabytkiem Tczewa. Zbudowana jest w stylu gotyku nadwiślańskiego. Już od ponad 750 lat w panoramę miasta wpisana jest jej dostojna i monumentalna sylwetka. Kościół tczewski wraz z kościołem parafialnym p.w. Św. Piotra i Pawła w Pucku jest najstarszą pamiątką budownictwa sakralnego na Pomorzu. Zanim wybudowano murowaną świątynię, parafia posiadała drewniany kościółek, który podczas napadu Prusów w 1224 roku uległ spaleniu. Najstarszą częścią kościoła jest dolna część wieży, która dawniej miała służyć jako przedsionek oraz schronisko dla żebraków natomiast górna platforma jako strażnica wojenna. Jednym z najcenniejszych zabytków fary jest krzyż relikwiarzowy z cząstką Krwi Pańskiej. Najprawdopodobniej relikwia ta trafiła do Tczewa za pośrednictwem Krzyżaków. Możliwe, że darczyńcą był któryś z książąt pomorskich, a nawet założyciel miasta książę Sambor II. Sam kościół farny wiele razy ulegał spaleniu w 1433 roku, 1577 roku i w 1982 roku. W tczewskiej farze znajduje się wiele cennych zabytków do których można zaliczyć: kamienną chrzcielnicę pochodzącą jeszcze z XII wieku. W nawie północnej znajduje się tzw. Kaplica Świętych Niewiast, a w niej gotyckie malowidło z końca XIV wieku przedstawiające święte niewiasty, które można zidentyfikować po trzymanych w ich rękach atrybutach: św. Elżbietę, św. Helenę, św. Katarzynę, św. Jadwigę, św. Dorotę, św. Genowefę, św. Barbarę i św. Irenę. W tej kaplicy wyeksponowana jest tczewska Pieta z pierwszej połowy XV wieku. To jeden z najcenniejszych zabytków tego kościoła.