Do końca roku zostało już niewiele, a mimo wszystko mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Tym razem nowy znaczek ucieszy zapewne wszystkich kolekcjonerów z Wielkopolski, którzy od wielu lat czekali, aż w Kościanie pojawi się pierwszy znaczek turystyczny. 

Jak już zapewne zauważyliście, na znaczku znalazła się kościańska wieża ciśnień. Nie jest to jednak byle jaka wieża i na pewno dowiecie się tego, czytając poniższy opis. W budowli dziś mieści się ścianka wspinaczkowa oraz obserwatorium astronomiczne, ale ciekawostek na temat tego obiektu jest więcej. Warto więc odwiedzić Kościan, poznać nie tylko wieżę, ale i inne zabytkowe budynki, których tutaj nie brakuje.

Znaczek do obiegu trafi w najbliższą środę po godzinie 14:00, kiedy to będzie czynna wieża ciśnień. Mamy nadzieję, że jeszcze przed świętami odwiedzicie wieżę i zdacie nam z tego relację na naszych mediach społecznościowych. Zapraszamy do zwiedzania.

WIEŻA CIŚNIEŃ W KOŚCIANIE No. 1205

Wieżę ciśnień w Kościanie zaprojektował inż. Xaver Geisler, a powstała ona w 1908 r. jako element systemu wodociągowego miasta. Bazuje ona na motywie londyńskiego Tower Bridge. Jej wysokość to 40 m. W czasie działań wojennych w 1945 r. w kościańskiej wieży ciśnień bronili się Niemcy. W rezultacie doszło do jej ostrzelania pociskami czołgowymi, a budowla doznała poważnych uszkodzeń dachu oraz głowicy. Zbiornik na wodę został podziurawiony niczym sito. Wieża eksploatowana była do końca pierwszej dekady XXI w. Dziś jest to wyjątkowy obiekt w skali kraju mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie, tak wyjątkowe, obserwatorium astronomiczne. Kościańska ściana wspinaczkowa to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. Można tu korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2 i sięgających wysokości ponad 18 metrów. Na szczycie wieży znajduje się jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Obserwatorium wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba.