W urodziny miesiąca, w dzień, który składa się z samych dwójek i zer, mamy dla Was znaczek szczególny, bo okolicznościowy. Ale szczególna jest także okoliczność, której przyświeca wydanie tego znaczka, bowiem rok 2020 został ogłoszony "Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku".

Prezentowany powyżej znaczek przedstawia właśnie to historyczne wydarzenie. Jak zapewne zauważyliście grafika nawiązuje do obrazu Wojciecha Kossaka, również zainspirowanego zaślubinami. Na naszym znaczku nie ma jednak kolorów, ale wierzymy, że Wasza wyobraźnia dopełni reszty. 

Znaczek dostępny będzie już za kilka dni w Pucku, ale o tym poinformujemy Was w oddzielnym komunikacie.

ZO - 100-LECIE ZAŚLUBIN POLSKI Z MORZEM W PUCKU

18 stycznia 1920 roku rozpoczęło się przejmowanie ziem pomorskich odebranych Polsce podczas rozbiorów. Poszczególne miejscowości przejmowano od wycofujących się wojsk niemieckich aż do 11 lutego 1920. 10 lutego do Pucka przybył generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją Województwa Pomorskiego. Dokonano wtedy symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Najważniejszym punktem uroczystości była msza dziękczynna, podczas której dokonano poświęcenia bandery polskiej jako znaku objęcia przez Marynarkę Wojenną Polski wachty na Bałtyku. Akt zaślubin odbył się poprzez wrzucenie do morza pierścienia. Dwa takie platynowe pierścienie sfinansowane zostały przez polskich gdańszczan. Jedynymi żołnierzami, którzy podczas ceremonii wjechali konno z brzegu do wody byli Józef Haller i Władysław Zakrzewski. Jako upamiętnienie zaślubin, na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, z wizerunkiem orła Jagiellonów, datą wydarzenia oraz napisem: "Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze." 16 października 2019 roku, uchwałą Sejmu RP, rok 2020 został ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku.