NAJŁADNIEJSZY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2018 ROKU - WYNIKI GŁOSOWANIA

Minął luty, a jego ostatniego dnia zakończyła się druga tura głosowania na "Najładniejszy Znaczek Turystyczny 2018 roku". Dziś poznamy wyniki tego plebiscytu i ten najpiękniejszy znaczek minionego roku. 

Zanim jednak przejdziemy do części szczegółowej kilka informacji tytułem wstępu.

Od kilku lat, w pierwszych tygodniach roku organizujemy głosowanie, swego rodzaju zabawę dla kolekcjonerów, w ramach której w dwóch turach głosowania typowane są najładniejsze znaczki turystyczne wydane w poprzednim roku kalendarzowym. Ma to być zabawa, forma rozruszania turystycznych organizmów przed nastaniem kolejnego sezonu, a dla nas okazja, by zobaczyć jakie znaczki (projekty graficzne) najbardziej podobają się turystom.

Głosowanie odbywa się w dwóch turach. W pierwszej turze w tym roku, z grona 120 znaczków turystycznych jakie wydane zostały w 2018 roku, wyłoniliśmy 10, na które oddano najwięcej głosów. Znaczki, które w ten sposób zakwalifikowały się do głosowania w drugiej turze zostały poddane ocenie kolekcjonerów znajdujących się na "Liście zdobywców ZK". 

Z roku na rok projekty graficzne stają się coraz bardziej dopracowane, a tym samym znaczki coraz bardziej różnorodne i niepowtarzalne. W związku z powyższym zarówno wybór znaczków w pierwszej turze jak i drugiej wcale nie jest łatwy. Głosujący często najpierw spisują swoje pierwsze typy, później je modyfikując i nadając określoną liczbę punktów. Często do ostatniej chwili nie można podjąć decyzji, który ze znaczków zasługuje na największą ilość punktów, a który na najniższą. Mimo wszystko co roku grono zaangażowanych kolekcjonerów poświęca swój czas, by wybrać ten najładniejszy znaczek.  

Głosy oddawane na konkretne znaczki to wybór internautów i kolekcjonerów, których gusta niejednokrotnie bardzo się różnią. Jednym podobają się motywy krajobrazowe ukazane na znaczkach, innym formy architektoniczne, jeszcze inni zwracają uwagę na jakość odzwierciedlenia detali czy wręcz zgodność projektu ze stanem faktycznym. Tym co łączy każdego głosującego jest pasja do drewnianych krążków, turystyki i poniekąd także troska o wygląd przyszłych znaczków, bo przecież to co podoba się większości głosujących to pewien trend, w kierunku którego warto zmierzać.

W tym roku głosowanie przebiegło w zdecydowanie inny sposób niż w latach ubiegłych. Mamy wrażenie, że było spokojniejsze, głosy bardziej wyważone, pewnie niejednokrotnie zmieniane przed ostateczną wysyłką. Do pierwszej tury zakwalifikowały się prawdziwe perełki. I choć w pierwszej turze były znaczki, które od początku uzyskały wysoką punktację, to w drugiej turze wszystko się zmieniło, przynajmniej na początku. Mniej więcej w połowie trwania II tury wyłoniła się pierwsza piątka prowadzących, a 4 dni przed końcem głosowania sytuacja była na tyle kłopotliwa, że zaczęliśmy rozważać dogrywkę. Trzy znaczki uzyskały dokładnie taką samą ilość punktów i dopiero w ostatnich dwóch dniach sytuacja zaczęła ulegać zmianie. Jaki będzie wynik tej rywalizacji dowiedzieliśmy się w pierwszych minutach 1 marca, a zdobywcą tytułu "Najładniejszym Znaczkiem Turystycznym 2018 roku", jest:

POMNIK GLANA W JAROCINIE No. 756

znaczekroku2018final

Jak zapewne wiecie wydawcą zwycięskiego znaczka jest Muzeum Regionalne w Jarocinie. Znaczek powstał w ostatnich miesiącach roku i jeszcze niewielu znaczkomaniaków ma go w swojej kolekcji. Z jednej strony glan pokazany na znaczku jest pewnym symbolem, z którym zapewne utożsamia się spora grupa turystów, z drugiej jednak znaczek jest zupełnie inny niż wszystkie, które do tej pory wydaliśmy, bo przecież buta, w dodatku pomnikowego jeszcze na znaczku turystycznym nie było i o ile się orientujemy to nie tylko w Polsce, ale i w żadnym innym kraju, w którym funkcjonują znaczki.

Drugie, ale równie zacne miejsce w głosowaniu zajął znaczek przedstawiający Kościół Pokoju w Świdnicy, a trzecie znaczek Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. I choć, co wspominaliśmy wcześniej, na początku drugiej tury szala głosów przechylała się to w jedną to w drugą stronę, to ostatecznie trójka znaczków z pierwszej tury w nieco zmienionej kolejności dotarła do końca głosowania.

Poniżej podajemy tabelę z punktami, jakie w poszczególnych turach zdobyły znaczki z pierwszej dziesiątki, a w pobieralni udostępniliśmy plik, w którym zebraliśmy ilość otrzymanych punktów dla wszystkich znaczków, które nie zakwalifikowały się do II tury głosowania. Warto i tam zerknąć, aby przekonać się, że wybór wcale nie był łatwy

Nr znaczka 280 477 624 626 635 660 667 680 684 756
Punkty I tura 82 62 67 66 60 58 72 66 71 111
Punkty II tura 87 43 42 23 41 39 92 33 64 103

Co dalej z głosowaniem i jego wynikami ? Jak co roku zwycięzca, a w zasadzie miejsce, które zamówiło dany znaczek otrzyma od nas specjalny certyfikat, którym można pochwalić się przed turystami. To takie wyróżnienie, które jak pokazują poprzednie edycje plebiscytu, jest dodatkowym magnesem przyciągającym turystów, sposobem na promocję obiektu, miasta, a nawet regionu. To wreszcie podziękowanie turystów za znaczek dopracowany graficznie, przemyślany i taki, który stanie się ozdobą pewnie nie jednej kolekcji.

Wszystkich kolekcjonerów znaczków turystycznych gorąco zachęcamy do obserwowania tegorocznych znaczkowych nowości i promowania na znaczkach swoich lokalnych atrakcji turystycznych. Za rok głosujemy ponownie więc warto się do tego dobrze przygotować, a kto wie czy jeszcze jakiegoś głosowania nie zrobimy w międzyczasie.

Zespół Znaczków Turystycznych