Tym razem zaczniemy nietypowo. Oczywiście będzie znaczkowa premiera, ale będzie też coś dodatkowego, a mianowicie odświeżone wizerunki dwóch innych znaczków.

Zaczniemy jednak od nowego znaczka, który już niebawem pojawi się w Tarnowskich Górach. Tym razem za pośrednictwem znaczka możemy poznać kolejne ciekawe miejsce na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra, czyli:

SKANSEN MASZYN PAROWYCH W TARNOWSKICH GÓRACH  No. 926

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. To jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn parowych i lokomotyw. Najstarszą z nich wyprodukowano w 1883 roku. Na obszarze o powierzchni około 1 hektara, znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa. Oprócz maszyn napędzanych siłą pary, na terenie skansenu znajdują się również inne ciekawe eksponaty, jak np. koło wodne, które ma aż 4 metry średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII wieku. W skansenie znajdują się również kamienie graniczne pól górniczych z XIX wieku, które wyznaczały kiedyś granice rejonów wydobywczych.

-----     -----     -----     -----     -----

I tyle tytułem wstępu bowiem wydanie tego znaczka było również okazją do odświeżenia grafik dwóch innych miejscowych znaczków. Ich wizerunki znajdziecie na grafice obok, a same znaczki na dniach trafią do sprzedaży. 

UWAGA! Osoby, które chcą zakupić nową wersję ww. znaczków informujemy, że na podstawie dowodów pobytu, centrala do wyczerpania nakładu sprzedaje wyłącznie stare wersje znaczków. Nowe znaczki dostępne są tylko w znaczkowym miejscu turystycznym. Sytuacja ta dotyczy nie tylko nowych znaczków z Tarnowskich Gór, ale wszystkich znaczków turystycznych posiadających więcej niż jedną wersję graficzną.

A tymczasem gorąco zachęcamy do wizyty w skansenie. Jak zwykle czekamy na Wasze relacje i zdjęcia, które pozwolą zilustrować opis tej atrakcji na naszej stronie.