Jeśli jesteście akurat na Pomorzu Zachodnim, albo wybieracie się na majowe spotkanie do Szczecina, to dzisiejsza premiera na pewno Was zainteresuje. Miejsce, które chcemy dziś pokazać, to obiekt, w którym nie tylko możecie odpocząć na łonie przyrody, ale także ochłodzić się w cieniu drzew i poznać wiele interesujących roślin.

Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy już od wczoraj jest w sprzedaży. Znajdziecie go w tymczasowej kasie biletowej, bo musicie wiedzieć, że cały kompleks przeszedł modernizację i właśnie jest na etapie jej kończenia.

Jesteśmy przekonani, że spędzicie tutaj wiele czasu i będziecie zadowoleni z wizyty w Przelewicach. Polecamy lekturę poniższego opisu, który pokrótce charakteryzuje przelewickie arboretum, natomiast więcej informacji znajdziecie w audioprzewodniku.

Zapraszamy zatem do Przelewic i czekamy na relacje wraz z przepięknymi zdjęciami.

OGRODY PRZELEWICE No. 1283

Na południe od Szczecina, znajduje się wyjątkowo malownicze miejsce - Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Powstał on na początku XIX w. jako przypałacowy park. Przepiękny teren na obszarze ponad 30 ha jest idealnym miejscem do wypoczynku w otoczeniu rzadkich okazów drzew i krzewów. Tu, w otoczeniu dziewiętnastowiecznego pałacu spacerują pawie, które niewątpliwie są atrakcją przelewickiego ogrodu. Zasoby ogrodu to około 1700 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. W kolekcji znajduje się wiele okazów roślin chronionych występujących na terenie parku naturalnie oraz introdukowanych. Najstarsze zadrzewienia Arboretum Przelewickiego liczą 180-250 lat. Poza Ogrodem Dendrologicznym w jego skład wchodzi: pałac oranżeria oraz zabytkowy zespół folwarczny. W 2021 r. powstała instytucja Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej, której misją jest przede wszystkim wyeksponowanie walorów ogrodu, pielęgnowanie tradycji wsi zachodniopomorskiej, odrestaurowanie wszystkich zabytkowych obiektów i nadanie im nowych funkcji związanych z kulturą i edukacją ekologiczną.