RELACJA Z OTWARCIA INFOCENTRUM I MUZEUM ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH W RÝMAŘOVĚ

Otwarcie Infocentrum ZT w Rymarovie

Dzień 28 czerwca 2014 r. dla nas, polskich kolekcjonerów, był dniem niezwykle ważnym. Wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu Infocentrum i Muzeum Znaczków Turystycznych w czeskiej siedzibie w Rýmařově. Przyjechaliśmy z różnych zakątków Polski, aby tu w tak ważnym dla „znaczkomaniaków” miejscu wspólnie spędzić ten czas: Marta i Krzysztof z Warszawy, Sławek i Ewa z Piotrkowa, Piotr i Teresa z Zatonia, Agata, Michał i Jarek z Będzina oraz przedstawiciel Znaczków Turystycznych Polska - Zbigniew. Oprócz nas byli jeszcze przedstawiciele ZT ze Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rosji.

Tak jak planowano uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 przecięciem znaczkowej wstęgi przez pomysłodawców ZT:  Ladislava Šína i Davida Holuba. Oficjalnego otwarcia dopełniły słowa L. Šína o historii powstania tego miejsca oraz propozycjach miejsc do zwiedzenia w okolicy. Na terenie Infocentrum znajdują się gabloty z ZT reprezentujące poszczególne państwa. Mogliśmy więc mieć w zasięgu wzroku wszystkie krążki, ale to jeszcze nie było to co nas spotkało kilka minut później. Otóż…. mieliśmy możliwość wejść do środka budynku centrali, który do tej pory był nam znany jedynie ze zdjęcia profilowego czeskiego FB. Wewnątrz „znaczkowy raj”, a w nas „znaczkowa radość”. Wszystkie znaczki wszystkich państw w jednym miejscu, woooooow. Wrażenie na nas zrobiła również ogrooooomna mapa 3D Jeseników znajdująca się przy głównym wejściu na teren Infocentrum.

Dalsza część dnia była czasem przeznaczonym na indywidualne zwiedzanie proponowanych w programie obiektów. My, całą grupą postanowiliśmy zwiedzić miejsce, gdzie również znajduje się wystawa Znaczków Turystycznych. Na jednym z pięter wieży zamku Soviniec mogliśmy zobaczyć ekspozycję ZT. Po majestatycznym ogromnym zamku stojącym na skalnym urwisku oprowadzał nas przewodnik stąpający bosą nogą. Przeraziliśmy się, myśląc, że my także będziemy zwiedzać boso . Jednak na szczęście były to tylko nasze obawy, mogliśmy pozostać w obuwiu.

Popołudniowa część dnia postanowiła nas rozczarować pogodą. W strugach deszczu uczestniczyliśmy w uroczystości wręczania odznaczeń i dyplomów laureatom tytułu „Znawca Republiki Czeskiej”. Ale deszcz nie przeszkodził w miłym dla nas akcencie, rozmowach z jednym z pomysłodawców ZT Ladislavem Šínem. Całość umilała nam muzyka country, bowiem wręczanie nagród, pokazy westernowe i zaplecze gastronomiczne znajdowało się na terenie szkoły westernowej, sąsiadującej z terenem Infocentrum.

Tradycją spotkań są wspólne fotki, nasza grupa została uwieczniona na tle zerowego drogowskazu, symbolu tego wyjątkowego miejsca, który jest motywem czeskiego znaczkowego dwutysięcznika. Na pożegnanie aura postanowiła wynagrodzić nam czas spędzony w strugach deszczu i burzy, pojawiła się przepiękna ogromna tęcza i niech taki widok pozostanie w naszych wspomnieniach. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, za miłą atmosferę i mile spędzony czas w gronie przybyłych gości.

Fotorelacja ze spotkania znajduje się TUTAJ >>

Team Znaczki Turystyczne Polska