Wśród zaplanowanych na ten tydzień materiałów znalazła się jeszcze jedna znaczkowa premiera, ale tym razem dotyczy ona znaczka okolicznościowego.

Przedstawiamy znaczek wydany z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. I choć do oficjalnych uroczystości rocznicowych zostało jeszcze trochę czasu, to dzisiejsza premiera nie pojawia się tutaj przypadkiem. To właśnie 2 lipca obchodzone jest Święto Matki Bożej Tuchowskiej, więc nie mogło być lepszego momentu na premierę tego znaczka. 

Ciekawostką jest również fakt, że znaczek dostępny będzie w dwóch miejscach w kraju. Standardowo sprzedaż prowadzona będzie w Tuchowie, a opróćz tego także w Bardzie. Dokładne namiary na miejsca sprzedaży znajdziecie, klikając w poniższy link. Znaczki już dzisiaj powinny być dostępne w sprzedaży.

Być może dzisiejsza premiera skłoni Was do ponownej wizyty w Tuchowie. Jeśli natomiast jeszcze nie odwiedziliście tegomiejsca, to właśnie jest ku temu doskonała okazja. Zapraszamy zatem do zwiedzania.

ZO - 120. ROCZNICA KORONACJI CUDOWNEGO OBRAZU MATKI BOŻEJ TUCHOWSKIEJ

Cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w bazylice w Tuchowie. Sprowadzono go do Tuchowa ok. XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530 – 1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany jest na desce lipowej tłustą temperą o zaprawie kredowej, techniką typową dla renesansu. Oryginalne, malowane szaty Maryi i Jezusa pokrywa obecnie metalowa „sukienka” wykonana z pozłacanej, srebrnej blachy. Pierwsza wzmianka o łaskach, jakie otrzymali modlący się tutaj wierni, pochodzi z 1597 roku. Od tego momentu do Tuchowa zaczęli przybywać liczni pielgrzymi nie tylko z Polski. W związku z rozwojem ruchu pielgrzymkowego biskup krakowski Tomasz Oborski powołał komisję, która w roku 1642 wydała orzeczenie o cudowności miejsca i obrazu. Obraz został koronowany papieskimi koronami 2.10.1904 r. przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Przed obrazem podczas dnia milenijnego 10.07.1966 r. celebrował uroczystą sumę metropolita krakowski Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II.