660Tak oto dotrwaliśmy do października i na początek miesiąca mamy dla Was kolejną znaczkową nowość. 

Tym razem zapraszamy do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie swojego własnego znaczka doczekała się stała wystawa pn. "Tramwaje na Wawrzyńca", prezentująca dawny tabor i dzieje tramwajowej komunikacji miejskiej Krakowa.

Na znaczku przedstawiono najstarszy eksponat znajdujący się na wystawie czyli tramwaj Sanok SN1 o numerze taborowym 37. Jeśli natomiast chcecie poznać inne, równie ciekawe eksponaty, to koniecznie musicie odwiedzić wspomnianą wyżej wystawę. Najnowszy znaczek w sprzedaży pojawi się 4 października. Zapraszamy

TRAMWAJE NA WAWRZYŃCA - KRAKÓW  No. 660

Tramwaje na Wawrzyńca to tytuł stałej wystawy zabytkowych tramwajów, które prezentowane są w jednej z hal Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W hali tramwajowej, która została wybudowana w latach 1912-1913 znajdują się cztery tory tramwajowe na, których w sumie może pomieścić się 12 wagonów tramwajowych. Są to tramwaje elektryczne o rozstawie szyn 1435 mm (tzw. rozstaw normalnotorowy lub kolejowy). Muzeum współpracuje z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, które odnawia zabytkowe tramwaje i jest właścicielem części pojazdów z kolekcji. Najstarszym eksponatem, który jeździł w Krakowie jest Sanok SN1 o numerze taborowym 37. Tramwaje tego typu zasilały tabor krakowskiego przewoźnika do końca lat 60. XX wieku. Na wystawie znajdują się również inne wagony, które pochodzą z późniejszych okresów historycznych XX wieku. Dzięki współpracy z MPK w Krakowie mogą być prezentowane odnowione wagony, które pochodzą choćby z Gdańska czy Wrocławia. Wystawa ta nawiązuje do czasów rozwoju taboru tramwajów „normalnotorowych”, a zwiedzający zobaczyć tu mogą tramwaje z rodzimej fabryki z Chorzowa, ale również z Sanoka, czy tramwaje produkcji Norymberskiej, którymi są MAN GT6 oraz T4 z doczepą B4. Turyści, odwiedzając tę wystawę, przekonają się, jak wyglądała ewolucja w taborze krakowskiej komunikacji miejskiej.