Postanowiliśmy jeszcze przed rozpoczęciem weekendu poinformować Was o kolejnej nowości, która w pewien sposób wiąże się z wczorajszą premierą, bo również stanowiła niespodziankę przygotowaną dla uczestników spotkania w Brzegu Dolnym.

Oczywiście była zaplanowana wycieczka do Lubiąża i to zapewne nie ulegnie zmianie, gdy spotkanie się odbędzie. Niemniej jednak wszystkich tych turystów, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzać tego obiektu, gorąco do tego zachęcamy. A że aktualnie zwiedzanie czegokolwiek jest niemożliwe, to pozostaje wszystkim zapoznanie się z historią tego miejsca. Rzecz jasna poniższy opis to tylko encyklopedyczna notka, ale klikając w link do podstrony znaczka znajdziecie dodatkowe odnośniki, które pomogą Wam znaleźć dodatkowe informacje o klasztorze w Lubiążu i jego poszczególnych zabytkach.

OPACTWO POCYSTERSKIE W LUBIĄŻU  No. 946

Opactwo Pocysterskie w Lubiążu to kompleks zabudowań dawnego klasztoru Cystersów lokowanego w tym miejscu na początku XII wieku. W czasie największego rozwoju mieściło się tu największe opactwo cysterskie na świecie. W skład licznych zabudowań tworzących ten kompleks wchodziły m.in. barokowy budynek klasztorny, trójnawowy kościół z XIII wieku, pw. Najświętszej Marii Panny, Pałac Opatów, kościół Świętego Jakuba będący najstarszym obiektem tego kompleksu, budynek dawnego browaru i piekarni, budynek bramny pełniący wcześniej funkcje obronne, a także wozownia czy budynek kancelarii klasztornej. W klasztorze wśród bogatego wystroju znajdowały się m.in. płótna i malowidła znanych wielkich malarzy Michaela Willmanna, Mateusza Steinla oraz liczne rzeźby i elementy wyposażenia, instrumenty muzyczne czy monety. Okres świetności klasztoru zakończył się w 1740 roku, a w 1810 roku zakon Cystersów przestał istnieć. Pozostałe zabudowania poklasztorne stopniowo niszczały ogołacane z pozostałych dzieł sztuki. Dopiero w II poł. XX w. rozpoczęto prace mające na celu odbudowanie dawnych zabudowań. Dziś część odrestaurowanych obiektów udostępniono do zwiedzania, ale prace konserwatorskie trwają nadal.