SCHRONISKO PTTK NA ŚNIEŻNIKU –  No. 148

Z radością informujemy, że Schronisko PTTK Na Śnieżniku zostało wyróżnione Znaczkiem Turystycznym No. 148. Już dłuższy czas obecny opiekun schroniska p. Jacek Fastnacht interesował się znaczkiem, o którym mu powiedzieli czescy turyści odwiedzający Śnieżnik i jego schronisko. Nie tylko powiedzieli, ale zapalony turysta p. Oldřich nawiązał kontakt z centralą w Polsce i bardzo pomógł w powstaniu znaczka.

Samo miejsce jest fantastyczne. Położone we Wschodnich Sudetach w masywie Śnieżnika na wysokości 1218 m n.p.m. Jego początki związane są z  Marianną Orańską - córką króla holenderskiego i żoną księcia pruskiego - mieszkającą w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim. To ona 1869 roku sprowadziła górala ze Szwajcarii i kazała mu wybudować "szwajcarkę", do której sama chętnie przybywała powozem na wypoczynek. I tak oto powstało urokliwe schronisko "Na Śnieżniku", jedno z najstarszych schronisk w Polsce. Okolice schroniska są najlepszym punktem widokowym w całych Sudetach. Przy sprzyjającej pogodzie w promieniu 100 kilometrów można dostrzec Śnieżkę, wieże Wrocławia, Ołomuńca itp. W 1950 r. budynek stał się własnością PTTK. Schronisko dysponowało wtedy 63 miejscami. W latach osiemdziesiątych schronisko gruntownie zmodernizowano i wyremontowano dzięki uporowi Zbigniewa Fastnachta. Był on dzierżawcą schroniska od 1982 roku, zapisał się w historii tego regionu jako prawdziwy miłośnik gór i przyjaciel ludzi. Zmarł 16 maja 2001 r. W uznaniu jego zasług schronisku nadano jego imię.

Serdecznie zapraszamy do wędrówek masywem Śnieżnika, do odpoczynku w gościnnym schronisku, no i oczywiście do zdobywania znaczków.

GPS: 50.207952  16.832385  www.schroniskonasniezniku.pl  Miejsce sprzedaży: Schronisko