Po dwóch tygodniach pora na kolejną znaczkową premierę. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Opatowa, gdzie w podziemiach miasta znajduje się bardzo ciekawa trasa turystyczna. 

O tej atrakcji turystycznej przeczytacie w przewodnikach i internecie, ale także pokrótce w końcowej części tego posta. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, koniecznie musicie odwiedzić Opatów i zwiedzić podziemia. Przygotowujemy dla Was również audiobedekera i tam nieco bardziej rozwiniemy  temat.

Tymczasem zapoznajcie się z najnowszym krążkiem, zerknijcie na mapę, odwiedźcie podstronę znaczka i zastanówcie się, czy przypadkiem nie będziecie gdzieś w pobliżu. Znaczek praktycznie już jest na miejscu, więc lada chwila trafi do sprzedaży, by cieszyć kolekcjonerów.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W OPATOWIE No. 1161

Pod powierzchnią Opatowa rozciągają się labirynty Podziemnej Trasy Turystycznej, która powstała z połączenia licznych, wykonanych w skale lessowej, piwnic kupieckich. Najstarsze jej elementy, datowane są na XV wiek. Obecnie długość zwiedzanej trasy wynosi około 500 metrów i składa się z trzech poziomów. Najniżej położona piwnica sięga 14,5 metra w głąb ziemi. W podziemiach panuje stała temperatura, między 8 - 12 stopni Celsjusza. Sama trasa, czyli ponad dwadzieścia komór, została udostępniona do zwiedzania w 1984 roku. W piwnicach urządzono szereg ekspozycji tematycznych, związanych z Opatowem i najbliższą okolicą, gdzie posłuchać można m.in. o historii miasta, a ta wybrzmiewająca z podziemnej perspektywy brzmi niesamowicie, jak chociażby o pewnym Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona zwanych Templariuszami, którzy mieli przybyć do Opatowa razem z Henrykiem Sandomierskim po jednej z wypraw krzyżowych.