Czasem musimy troszkę podkręcić tempo i dziś właśnie taki dzień. Po wczorajszej szybkiej premierze pora na jeszcze szybszy komunikat nt. najnowszego znaczka w Pszczewie. 

Najnowszy znaczek przedstawia zabytkowy "Dom Szewca", w którym mieści się pszczewskie muzeum. W placówce w chwili obecnej kończy się generalny remont i już wkrótce obiekt udostępniony będzie dla zwiedzających. To wyjątkowa sytuacja, a że w Pszczewie remont w muzeum odbywa się raz na 300 lat, to mamy nadzieję, że podejdziecie do tematu ze zrozumieniem i za kilka tygodni z większą radością przybędziecie w to miejsce. 

A tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie aby już teraz odwiedzić miasteczko i poznać jego historię. Znaczek jest już dostępny w sprzedaży i do czasu uruchomienia ekspozycji muzealnych będzie dostępny w Bibliotece Publicznej. Zapraszamy zatem do Pszczewa i na znaczkowy szlak, a informacje o obiekcie znajdziecie poniżej.

MUZEUM "DOM SZEWCA" W PSZCZEWIE  No. 860

Muzeum w Pszczewie zostało otwarte we wrześniu 1984 roku. To przede wszystkim zabytkowy budynek mieszkalny z II połowy XVIII wieku zbudowany z drewna na wysokiej kamiennej podmurówce. Dom Szewca wyróżnia się spośród innych budynków na pszczewskim rynku kształtem i proporcjami, wyznaczonymi przez kryty gontem wysmukły dach, stanowiący 2/3 wysokości budowli. Zamieszkiwany był niegdyś przez znaną w Pszczewie rodzinę Paździorków. Część powierzchni ekspozycyjnej muzeum przeznaczona została na odtworzenie warsztatu i sklepu szewca Feliksa Paździorka znanego działacza polonijnego. Ciekawostką Muzeum jest zachowana tzw. „czarna kuchnia” z połowy XVII w. Ponadto zobaczyć można znaleziska z wykopalisk archeologicznych, a także wystawę pt. „Dawny Pszczew na fotografii i pocztówce”. Obecnie, poza funkcjami muzealnymi, obiekt spełnia również rolę sklepu z pamiątkami oraz centrum informacji turystycznej.