Zapewne zadziwia Was tempo tegotygodniowych publikacji? Cóż czasem tak jest, a że wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, spieszymy z kolejnymi nowościami byście jeszcze mogli zmodyfikować swoje plany turystyczne. 

Tym razem zapraszamy w Góry Świętokrzyskie, a właściwie do ich wnętrza, do jednej z najpiękniejszych polskich jaskiń, o której chyba każdy miał okazję słyszeć. A jeśli nie to tym bardziej zachęcamy do lektury poniższego opisu i wizyty na stronie internetowej jaskini, gdzie znajdziecie więcej informacji na jej temat. 

A jeśli chcecie przeżyć kolejną niesamowitą turystyczną przygodę to zapraszamy do osobistego zwiedzania. Nie zapomnijcie o krótkiej relacji z tego miejsca, z której na pewno się ucieszymy. Znaczki już od 21 sierpnia będą dostępne na miejscu.

JASKINIA RAJ - GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE  No. 864

Jaskinia Raj to jedna z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju, zachwycając różnorodnością oraz bogactwem kalcytowych form naciekowych. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody. To tutaj znajdują się unikatowe w światowej skali skupiska stalaktytów, a cała jaskinia stanowi ponadto za niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne. Jaskinię Raj dla ruchu turystycznego udostępniono w 1972 roku. Jej zwiedzanie możliwe jest wyłącznie pod opieką przewodnika. Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów. Rozpoczyna się ona w pawilonie ekspozycyjnym, gdzie turysta wprowadzany jest w tematykę krasu. Ponadto może tu poznać narzędzia człowieka neandertalskiego zamieszkującego jaskinię oraz szczątki prehistorycznych zwierząt. Następnie poprzez śluzę zabezpieczającą mikroklimat jaskini trafia się do właściwej jaskini gdzie oprócz Komory Złomisk możemy podziwiać kolumny naciekowe w Sali Kolumnowej czy gromady stalaktytów w Sali Stalaktytowej. Cała trasa turystyczna jest oświetlona przez co jej zwiedzanie należy do bardzo komfortowych.