Zbliżając się do końca roku mamy jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Dosłownie przed momentem ustaliliśmy ostatnie szczegóły i oto możemy Wam pokazać najnowszy znaczek ze Świeradowa-Zdroju. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi do Świeradowskiej Izby Pamięci, która w normalnej sytuacji już czekałaby na turystów. Niestety COVID pokrzyżował wszystkie plany, dlatego i Izba i znaczek czekają na czasy, w których zniesione zostaną obostrzenia. Tak więc znaczek już pędzi do miejsca przeznaczenia, ale chwilowo nie będzie go można zdobywać.

Śledźcie natomiast internetowe źródła związane ze Świeradowską Izbą Pamięci (linki podaliśmy na podstronie znaczka). To właśnie na tych stronach znajdziecie więcej informacji nt. możliwości zwiedzania tego obiektu i  z pewnością zaraz po zniesieniu obostrzeń będzie to najbardziej wiarygodne źródło informacji. My również postaramy się stosownym komunikatem poinformować o otwarciu tego miejsca dla turystów.

Tymczasem tradycyjnie zachęcamy do poznawania historii Świeradowa i okolic, aby podczas przyszłego zwiedzania mieć już jakieś podstawy. I już teraz zachęcamy do zapoznania się z poniższym opisem Izby, a więcej ciekawostek jak zwykle znajdzie się w audioprzewodniku, który już teraz jest dla tego znaczka przygotowywany. 

ŚWIERADOWSKA IZBA PAMIĘCI * ŚWIERADÓW-ZDRÓJ  No. 1051

Świeradów-Zdrój położony w sercu Gór Izerskich i znany jest przede wszystkim jako miejscowość turystyczno-uzdrowiskowa. Odwiedzając to miasto warto jednak nie tylko podziwiać zabytki i walory krajobrazowe, ale także poznać jego ciekawą historię. W Świeradowskiej Izbie Pamięci, niczym w wehikule czasu, można przenieść się do minionych wieków i lepiej poznać zamierzchłe dzieje miejscowości. Izba Pamięci istnieje od 2010r., a w 2020 r. została rozbudowana. Jest to prywatne muzeum, które w zabytkowym budynku prezentuje liczne pamiątki związane ze Świeradowem oraz terenami Śląska. Dzięki prezentowanym pamiątkom, dokumentom i innym przedmiotom można zobaczyć, a nawet wręcz dotknąć historię miasta. Wśród licznych eksponatów znajdziemy wyroby szklarskie, materiały dotyczące historii miejscowego uzdrowiska, Kolei Izerskiej czy nieistniejącej już osady Gross Iser. W Izbie Pamięci można dowiedzieć się, jak wyglądało życie prostych mieszkańców. Znajdują się tu przedmioty gospodarstwa domowego z końca XIX i początku XX w. oraz wyroby lokalnych rzemieślników, a także wiele innych ciekawych skarbów.