logoApAndroidNa środę przygotowaliśmy materiał o aplikacji Znaczki Turystyczne, w sprawie której co pewien czas otrzymujemy zapytania. Jednak zanim zaczniesz czytać ten tekst, chcielibyśmy jasno dać do zrozumienia, że nie będzie to tekst ani o zapowiadanej od dawna nowej apce na Androida, ani o lepszej wersji aplikacji na urządzenia z systemem iOS. Skupimy się wyłącznie na dobrze Wam znanej aplikacji androidowej, która swego czasu miała pewne kłopoty ze stabilnym działaniem, ale dzięki samemu twórcy i grupie, nazwijmy to „przychylnych osób”, wróciła na właściwe tory.

Przeszło rok temu aplikacja, o której mowa, utraciła stabilność i przez długi czas w ogóle nie była aktualizowana, szczególnie jeśli chodzi o dane dotyczące nowych znaczków. Wcześniej w aplikacji pojawiły się różne błędy danych, a dodatkowo życie utrudniał użytkownikom sam mechanizm, który lubił się zawiesić.

Przez cały ten czas liczyliśmy na to, że apkę uda się naprawić, choć pojawiały się informacje, że może to być już koniec. Na wszelki wypadek każdemu, kto kontaktował się z nami w sprawie apki, mówiliśmy, aby zachować jej kopię, bo w kuluarach szeptało się o nowej aplikacji, która miała być lekarstwem na dotychczasowe problemy.

Pod koniec sierpnia udało się zlokalizować przyczynę braku aktualizacji polskiej bazy znaczkowej. Miało to rozwiązać wszelkie problemy, ale jak się okazało, tylko je pogłębiło i wprowadziło masę błędów do znaczkowych danych.

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Nysie, pozwoliło poczynić dalsze ustalenia i już w połowie października ostro ruszyły prace nad przebudową danych, które są zasysane do aplikacji. W wielkim skrócie powiemy, że ustalone zostały wszelkie schematy danych, zaktualizowane kluczowe dane dotyczące konkretnych znaczków i ich miejsc sprzedaży. W dalszej kolejności zaktualizowane zostały wszelkie znaczki turystyczne i przetestowany został sposób wymiany tych danych podczas aktualizacji. Pod koniec listopada aktualizacji doczekał się zbiór Noworocznych Znaczków Turystycznych, a dosłownie tydzień temu zaktualizowane zostały Znaczki Okolicznościowe. W sumie od października do początku grudnia apka była wzbogacana o dane przynajmniej 8 razy i obecnie możemy powiedzieć, że jest aktualna (nie licząc danych, które zostaną zaciągnięte jeszcze w tym tygodniu).

Niestety jak to zwykle w życiu bywa, nie zawsze jest różowo. Apka w międzyczasie została przetestowana pod kątem błędów i sam twórca skutecznie je eliminuje, jednak na działanie aplikacji wpływ mają także urządzenia, na których jest zainstalowana. Tutaj ważna jest także wersja oprogramowania, nie tylko samej aplikacji, ale też systemu operacyjnego, na którym działa Wasze urządzenie. Może się więc zdarzyć, że na starszych urządzeniach w dalszym ciągu będą występować błędy. Wiemy, że takie mają miejsce i nie tylko dochodzi do chwilowej utraty danych, czy problemów z synchronizacją kolekcji, ale także do niemożności zainstalowania nowszej wersji oprogramowania.

Nie możemy obiecać, że całkowicie uda się wykluczyć te błędy, bo przy takiej różnorodności urządzeń, stopniu zaawansowania samych użytkowników i mnogości działających wersji aplikacji jest to niemożliwe, ale na pewno będziemy starać się, byście mieli skąd czerpać wiedzę na temat aplikacji i występujących w niej błędów oraz jak je eliminować.

Przypominamy więc, że problemy z apką można zgłaszać do admina (web@znaczki-turystyczne.pl), który zwykle pomaga w tego typu sprawach, ale też nie zawsze ma wiedzę i możliwości, aby to zrobić i w takim przypadku jako oficjalne wsparcie istnieje Paweł, do którego również możecie pisać poprzez e-mail: pawel.peszko@znaczki-turystyczne.pl

Aplikacji i problemom z nią związanym już od stycznia poświęcimy nieco więcej czasu. Pojawi się nowy artykuł w dziale pomoc, który postaramy się rozbudowywać o kolejne treści. Docelowo wszystko ma się znaleźć w jednym miejscu, abyście łatwo mogli odszukać interesujący temat.

Sama aplikacja będzie aktualizowana tak jak do tej pory, czyli zwykle raz w tygodniu, pod jego koniec. Oczywiście może też być aktualizowana rzadziej, a nawet mogą mieć miejsce chwilowe braki aktualizacji (na nie wpływ ma choćby brak premier w danym kraju). Pamiętajcie też, że aplikacja jest dziełem osoby prywatnej, która tworzy ją w wolnym od pracy czasie. Nie miejcie więc do nikogo pretensji, że coś nie działa, jak powinno, bo to normalna kolej rzeczy. Postarajcie się natomiast zabezpieczyć swoje dane i standardowo oprócz danych elektronicznych zróbcie też zbiory tradycyjne (spisane w zeszycie czy na jakiejś kartce). Aplikacja jest tworem wirtualnym i zawsze może dojść do jakiejś awarii, która rozsypie w pył zgromadzone tam zbiory i dane.

Śledźcie wszelkie informacje o apce, jakie w najbliższym czasie będziemy publikowali i koniecznie przed zaciągnięciem nowych danych zróbcie sobie ich kopię. Jeśli natomiast dane już pobierzecie, to sprawdźcie, czy macie na liście ZT 1260, NZT 2024 i ZO 129. Obecność każdego z tych znaczków oznacza, że macie aktualne dane i możecie śmiało używać aplikacji. Brak którejkolwiek z pozycji oznacza problemy i wtedy sugerujemy skontaktowanie się ze służbami, o których wspomnieliśmy 3 akapity wyżej.

Życzymy zatem bezproblemowego działania...