Dziś dzień szczególny - nadeszła wiosna. Radość zagościła na twarzach wielu turystów, a my postaramy się by ten dzień był jeszcze bardziej udany.

Na początek premiera znaczka turystycznego z Suchowoli. W miejscowości tej zlokalizowany jest środek Europy i to właśnie to miejsce prezentuje najnowszy krążek. 

O symbolice zawartej w grafice znaczka oraz o innych środkach Europy przeczytacie w poniższym opisie. Natomiast więcej informacji o tym miejscu już wkrótce pojawi się w Audiobedekerze, który właśnie tworzymy.

Znaczek aktualnie znajduje się w drodze, więc w ciągu 2-3 dni powinien pojawić się na miejscu. Pod koniec tygodnia na pewno trafi do sprzedaży, a jeśli będziecie przypadkiem w Suchowoli wcześniej, koniecznie upewnijcie się, że znaczek jest już dostępny. Tymczasem dodajcie Suchowolę jako kolejny punkt na znaczkowej mapie miejsc do odwiedzenia i razem z nami cieszcie się kolejnym znaczkiem turystycznym.

GEOGRAFICZNY ŚRODEK EUROPY W SUCHOWOLI No. 1123

Jak głosi legenda, w 1775 r. kartograf i astronom królewski Szymon Antoni Sobiekrajski wyznaczył w Suchowoli Geograficzny Środek Europy. Punkt ten wskazały mu krzyżujące się linie, łączące najbardziej odległe miejsca kontynentu europejskiego. Środek Europy w Suchowoli symbolizuje ogromny głaz narzutowy z pamiątkową tablicą, ustawiony w Parku Miejskim w latach 90-tych XX w. Na tablicy, wpisany w różę wiatrów, widnieje herb miasteczka (Łuk Papieski, a poniżej koń rasy sokólskiej). Łuk Papieski w herbie symbolicznie nawiązuje do ołtarza polowego, przy którym Jan Paweł II odprawiał Mszę Świętą podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r. Natomiast koń w herbie to ukłon w stronę historii Suchowoli, gdzie od XVII w., podczas czwartkowych targów, kwitł handel końmi. Geograficzny Środek Europy w Suchowoli jest jednym z kilku jakie wyznaczono korzystając z różnych metod. Pozostałe punkty to: Biernaty na Litwie, Kremnickie Banie na Słowacji, a także góra Tyllenberg/Dylen na granicy czesko-niemieckiej.