628Mieliśmy dzisiaj w planie inną premierę, ale poproszono nas o kilka dni zwłoki, w związku z czym spieszymy z informacją o kolejnym znaczku, który właśnie się przygotowuje.

Tym razem wracamy w okolice Dębicy, gdzie w miejscowości Blizna mieści się park historyczny upamiętniający miejsce, w którym podczas II wojny światowej pracowano nad bronią V-1 i V-2. 

O tym jednak przeczytacie w opisie znaczka, natomiast to co dzisiaj jest najważniejsze to przewidywana data wprowadzenia znaczka do sprzedaży, a więc czwartek 28 czerwca.

A przy okazji, to kolejny znaczek, który powstał dzięki inicjatywie kolekcjonera Łukasz z Dębicy, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za chęci i zaangażowanie. Polecamy przy tym podobne działania innym kolekcjonerom i przypominamy, że zawsze chętnie pomożemy we wprowadzaniu kolejnych znaczków. 

PARK HISTORYCZNY BLIZNA  No. 628

W sierpniu 1943 roku po zbombardowaniu przez aliantów niemieckiego ośrodka rakietowego Peenemünde, zapadła decyzja o przeniesieniu doświadczeń nad „cudowną bronią” do Polski. Nowy ośrodek prób nad bronią V-1 i V-2 zlokalizowano w obrębie poligonu wojskowego w miejscowości Blizna, w kompleksie leśnym pomiędzy Dębicą, a Kolbuszową. Wieś wysiedlono i rozpoczęto budowę instalacji wraz z halami montażowymi, hangarem, a także elektrownią polową i bocznicą kolejową oraz linią kolejki wąskotorowej. W listopadzie 1943 roku wystrzelono pierwsze rakiety V-1, ale próby nie były udane. W styczniu 1944 roku rozpoczęto wystrzelanie rakiet V-2, ale już w czerwcu tego samego roku, w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, rozpoczęto likwidację poligonu i jego przenosiny do Borów Tucholskich. Po wojnie o poligonie i Bliźnie zapomniano. Dopiero działania lokalnego samorządu doprowadziły do powstania Parku Historycznego Blizna, który został otwarty w sierpniu 2011 roku. Dziś można tutaj oglądać resztki instalacji poligonu, wyrzutni, hali montażowej, a także zrekonstruowane baraki oraz naturalnej wielkości rakietę V-2. Całość uzupełniają ekspozycje muzealne z licznymi eksponatami, zdjęciami i dokumentami.