Nie ustajemy z premierami, albowiem na swój dzień czekają kolejne znaczki, które już wkrótce znajdą się w Waszych kolekcjach. Jednak zanim tak się stanie, musicie dotrzeć w konkretne miejsca i dziś za sprawą najnowszego znaczka chcemy Was zaprosić do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Jest to muzeum, o którym nie raz nam wspominaliście, dlatego tym bardziej cieszy nas, że powstał ten znaczek. Tym samym dołożyliście swoją cegiełkę do powstania kolejnego krążka, a to z kolei pozwoli innym turystom poznać to interesujące miejsce. A jeśli już dziś chcecie poznać przedstawione na znaczku muzeum, koniecznie przeczytajcie poniższy opis. Jest to co prawda pewien skrót, ale z pewnością niejedną osobę zachęci do wycieczki do Jędrzejowa. Znaczki oczywiście już na Was czekają.

MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH W JĘDRZEJOWIE  No. 1088

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie powstało w 1962 r. w wyniku przekazania Państwu przez rodzinę Przypkowskich zbiorów gromadzonych od kilku pokoleń. Jedna z największych na świecie kolekcji zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników astronomii. Zawiera niemal wszystkie typy zegarów słonecznych używanych od XVI w. po czasy współczesne. Oprócz nich prezentowane są instrumenty gnomoniczne, klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne. Feliks Przypkowski, lekarz z wykształcenia, z zamiłowania astronom, kolekcjonował zegary słoneczne i sam je konstruował. W rozwijaniu tej nietypowej pasji pomagał mu syn Tadeusz, pierwszy dyrektor muzeum. Zwiedzający mogą dziś obejrzeć dawne mieszkanie rodziny z początku XX w. - gabinet lekarski Feliksa, salon, bibliotekę, jadalnię, sypialnię i kuchnię. W drugiej kamienicy wnętrza są stylizowane na pałacowe apartamenty. Tutaj eksponowane są zabytkowe meble i rzemiosło artystyczne z XVI-XIX w., a także zespół rokokowych kurdybanów z połowy XVIII w. Zbiory uzupełnia biblioteka starodruków oraz kolekcja grafiki i ekslibrisu, licząca obecnie około 25 tys. znaków książkowych i grafik od XVI do XX w.