I TY ZAPROJEKTUJ SWÓJ ZNACZEK KOLEKCJONERA171

Mamy za sobą wydanych 14 Znaczków Kolekcjonera i niebawem staniemy przed koniecznością wydania kolejnych kilku by móc zaspokoić rosnący na te znaczki apetyt kolekcjonerów. Zapewne zastanawialiście się w jaki sposób powstaje projekt takich znaczków i czy także zwykły kolekcjoner może się stać autorem Znaczka kolekcjonerskiego. Otóż okazuje się, że zaprojektowanie Znaczka Kolekcjonerskiego to w zasadzie zajęcie dla każdego kto ma odrobinę cierpliwości, wolnego czasu i pomysł. Obecnie w ramach serii Znaczków Kolekcjonera skupiamy się na „Liście zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem w Polsce”. Kontynuacją tej serii mają być wizerunki kolejnych 24 zwierząt z listy gatunków skrajnie zagrożonych.

Co więc należy zrobić by zaprojektować Znaczek Kolekcjonera? Po pierwsze trzeba ten fakt zgłosić do koordynującego temat Huberta (pisząc na hubert@znaczki-turystyczne.pl) i zaznaczając jaki ZK chciałoby się zaprojektować. Koordynator projektu w e-mailu zwrotnym poda info czy dany gatunek jest już opracowywany i ewentualnie wskaże pierwszy wolny na liście. Po ustaleniu gatunku zwierzęcia, który posłuży do zrobienia projektu należy wybrać fotografie zwierzęcia w możliwie charakterystycznej szacie i pozycji z widocznymi cechami charakterystycznymi dla danego gatunku. Fotografie (3-4) należy wysłać do koordynatora projektu. Na tym etapie nastąpi wymiana korespondencji z projektantem ZK w celu ustalenia wizerunku, który posłuży do wykonania projektu. Kolejnym etapem jest projektowanie grafiki przez grafików.

To jednak nie koniec, bowiem nieodzownym elementem projektu graficznego zawsze jest opis znaczka, a w tym wypadku opis zwierzęcia przedstawionego na znaczku. Tu również projektanci znajdą się pod opieką koordynatora, który doradzi jak powinien wyglądać opis gatunku, jakie stałe elementy powinien zawierać i na jakie cechy gatunkowe należy zwrócić uwagę komponując opis. Gdy już wykonamy opis zostanie on zatwierdzony przez koordynatora i przygotowany do publikacji. I to w zasadzie wszystko jeśli chodzi o projektowanie znaczków. Głównym elementem z którym w tym wypadku będziemy mieli do czynienia jest czas, a tego troszkę na jeden gatunek potrzeba, bo należy wybrać odpowiednie zdjęcia/grafiki gatunku, wcześniej zapoznając się z jego wyglądem, biologią. Gdy już graficy zaczną projektować znaczek niezbędne są konsultacje, które mają za zadanie pokazanie zwierzęcia tak by widoczne były jego wszystkie charakterystyczne cechy. A gdy grafikę mamy już wykonaną zaczynamy jak gdyby pracę od początku komponując charakterystykę gatunku – tym razem używając słów. Praca to nie łatwa, ale zapewniam wszystkich, że satysfakcja z pracy przy projektowaniu znaczka będzie gwarantowana.

Tak więc kto ma chęci, niechaj się zgłasza. Więcej informacji i aktualna lista zgłoszeń znajduje się na forum w wyznaczonym temacie. Zapraszamy

Zespół Znaczków Turystycznych