Tym razem małe urozmaicenie i razem z premierą nowego znaczka wstawiamy nową wersję wcześniejszego znaczka turystycznego z Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

Poprzednia wersja znaczka nr 509 funkcjonowała od 2006 roku. Nowa wejdzie do obiegu wkrótce, ale tradycyjnie u nas aż do wyczerpania zapasów dostępna będzie stara wersja. 

Równolegle w Roztoczańskim Parku Narodowym pojawił się nowy znaczek, dzięki któremu możecie poznać osadę leśną Florianka. Jest to wyśmienita okazja do tego, aby odwiedzić to miejsce i przy okazji zdobyć ten znaczek oraz wznowiony znaczek z sylwetką Konika polskiego. Oba znaczki dostępne będą nie w jednym jak dotąd, ale w dwóch punktach sprzedaży, które podaliśmy pod opisem na podstronie każdego ze znaczków.

Poniżej opis nowego znaczka wraz z linkiem do jego podstrony, która jest kopalnią wiedzy na temat danego miejsca, ale i miejscem, w którym zapoznacie się z komentarzami poprzedników odwiedzających daną atrakcję. Jeśli odwiedzicie Floriankę, koniecznie i Wy zostawcie swój komentarz. Tymczasem wpiszcie Roztoczański Park Narodowy na listę swoich wycieczkowych celów, bo gdzieś trzeba spędzać coraz cieplejsze, wiosenne weekendy.

FLORIANKA - OSADA LEŚNA W ROZTOCZAŃSKIM PARKU NARODOWYM No. 1127

Florianka jest malowniczą osadą położoną w ostępach leśnych ok. 7 km na południe od Zwierzyńca. Nazwa osady według legendy wywodzi się od imienia Floriana Szarego - legendarnego rycerza polskiego z XIV w. Pierwsze zabudowania Florianki powstały najprawdopodobniej w I poł. XIX wieku. Wybudowano tu m.in.: obiekty służące administracji okolicznych lasów, niewielką cegielnię, zabudowania folwarku wraz z rządcówką oraz baraki robotnicze. W kolejnych latach obiekty modernizowano i dostosowywano do różnych funkcji gospodarczych. Pod koniec XIX w. folwark został przebudowany i przystosowany do prowadzenia szkółek drzew i krzewów, które działały tu przez niemal 30 lat. Florianka znajduje się w zarządzie Roztoczańskiego Parku Narodowego, którego jednym z głównych zadań jest ochrona walorów kulturowych. Izba Leśna wraz z innymi obiektami i ich otoczeniem jest ukłonem w stronę historii miejsca i związanych z nim pozornie zwykłych ludzi zamieszkujących osadę. To tutaj w pobliskim folwarku urodziła się Aleksandra Wachniewska, malarka roztoczańskich drzew i krajobrazu, regionalistka i orędowniczka ochrony przyrody, osoba która walnie przyczyniła się do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego. Florianka, choć licznie odwiedzana przez turystów, nie zatraciła swojego niepowtarzalnego uroku i klimatu. Położona w otoczeniu puszczańskich lasów koi i wycisza swoich gości, a zarazem pobudza do refleksji.