461Kończymy ten tydzień kolejną znaczkową premierą i mamy nadzieję, że będzie to dla Was kolejny powód do radości.

Tym razem wracamy na południe kraju, a dokładniej do Nysy, gdzie już kilka miejsc posiada swoje znaczki, a kolejne już wkrótce dołączy do tego grona. Mowa oczywiście o Muzeum Powiatowym, gdzie według naszych przewidywań znaczki powinny być dostępne od wtorku  26 czerwca. Gdyby jednak było inaczej, nie złoście się, a najlepiej, aby uniknąć rozczarowań przed wizytą, zapytajcie u samego źródła. 

I koniecznie odwiedźcie muzeum poznając jego bogate zbiory i liczne wystawy, zarówno stałe jak i czasowe. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

MUZEUM POWIATOWE W NYSIE  No. 461

Muzeum Powiatowe w Nysie mieści się w gmachu dawnego Pałacu Biskupów Wrocławskich, wybudowanego w latach 1660-1729, w stylu barokowym. W ciągu kolejnych ponad dwustu lat pałac zmieniał właścicieli i zarządców, pełniąc różnorodne funkcje. W 1945 roku spłonął. W latach 1962-1984 pałac odremontowano i przeznaczono na siedzibę nyskiego muzeum. Instytucja muzealna w Nysie funkcjonowała już od roku 1897, stopniowo powiększając zasoby zabytków. W 1945 r. część zbiorów uległa zniszczeniu, a część udało się zabezpieczyć. Już w maju 1945 r. polskie władze w Nysie rozpoczęły starania o odnalezienie muzealiów oraz pozyskanie nowych, reaktywując działalność muzealną. W 1986 roku oficjalnie otwarto podwoje Pałacu Biskupiego z bogatą ekspozycją prezentującą m.in. wyposażenie pałacowych, dworskich i mieszczańskich wnętrz, galerię malarstwa zachodnioeuropejskiego, a także historię Nysy oraz zabytki archeologiczne.