Dwanaście dni temu zapraszaliśmy Was do Wiśniowej i wielu z tego zaproszenia skorzystało, w związku z czym dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na inny rejon kraju i istniejący tu od wielu wieków, niezwykle ciekawy zamek. Mowa o Wleniu i tutejszym zamku znanym też jako Zamek Lenno.

To kolejny na znaczkowym szlaku zamek piastowski, który musicie zobaczyć, zwiedzić i poznać jego historię. Jej fragment przytaczamy w poniższym opisie, ale znacznie więcej dowiecie się odwiedzając stronę internetową zamku oraz podczas jego zwiedzania.

A już teraz zapraszamy do Wlenia. Znaczki będą na Was czekały od 24 lipca.

ZAMEK WLEŃ - SZLAK ZAMKÓW PIASTOWSKICH  No. 852

Na górującej nad Wleniem Górze Zamkowej, w X wieku, jeszcze przed powstaniem zamku, funkcjonował gród otoczony obronnym wałem. Pierwsza wzmianka o Wleniu pochodzi z 1155 roku z tzw. bulli wrocławskiej. Około 1160 roku książę Bolesław Wysoki rozpoczął wznoszenie pierwszej murowanej budowli zamkowej, która określana jest jako „dom romański”. Obiekt ten uznawany jest za najstarszy świecki budynek na Śląsku i jedno z najstarszych założeń zamkowych w Polsce. Na początku XIII wieku zamek Wleń (Lenno) został rozbudowany. Wzniesiono niewielką kaplicę, a od południa powstała sześcioboczna wieża obronna. W późniejszych latach dobudowano czworoboczną wieżę mieszkalną oraz duży trzykondygnacyjny dom zamkowy z pomieszczeniami gospodarczymi, mieszkalnymi i reprezentacyjnymi. Przed końcem XV wieku rozebrano sześcioboczną wieżę obronną, a w jej miejscu postawiono istniejącą do dziś wieżę cylindryczną. Dalsza zabudowa zamku uległa zagęszczeniu, a zamek górny stał się modelowym przykładem tzw. zamku z zabudową dookolną – budynki mieszkalne, gospodarcze i inne wznoszone były tak, że co najmniej jedną z ich ścian stanowił zewnętrzny mur obwodowy. Jeszcze w XVI wieku trwała rozbudowa zamku, niestety kres jego istnienia przyniosła wojna trzydziestoletnia. W 1646 roku zamek zniszczono i od tego czasu pozostaje w ruinie.