Kolejny znaczek i jeszcze jeden duży skok na mapie Polski. Tym razem północ kraju i zaproszenie do Kołobrzegu. A na miejscu na zwiedzanie czekać na Was będzie przepiękny obiekt, czyli Reduta Morast.

Oczywiście jak zwykle opis macie poniżej, a więcej informacji o tym znaczkowym obiekcie znajdziecie w przygotowywanym audioprzewodniku. Zachęcamy jednak do tego, aby samemu zasięgnąć informacji o tej budowli, a na pewno dowiecie się wielu ciekawych faktów. Znaczek już czeka na pierwszych zdobywców, także, jeśli wypoczywacie w okolicach Kołobrzegu, macie nowy cel do osiągnięcia.

REDUTA MORAST KOŁOBRZEG  No. 1089

Reduta Morast wraz z Fortem Ujście stanowiły obiekty fortyfikacyjne służące obronie portu oraz ujścia Parsęty. Najsłabszym punktem obrony miasta był port i to m.in. na tej części miasta, skupili się projektanci nowych umocnień, podczas modernizacji twierdzy w latach 1770-1774. Przy ujściu Parsęty do morza powstał Fort Ujście i Szaniec Maikuhle. Razem z nimi miała współpracować nowa fortyfikacja, którą wykonano w widłach Parsęty i Kanału Drzewnego. Jest nią Reduta Bagienna, wzniesiona pod wpływem francuskiej szkoły fortyfikacyjnej. Nazywa się ją także Redutą Morast, z j. niemieckiego od moczarów, na których ją wykonano. Zaprojektowana została przez francuskiego inżyniera Madeleina Tourous hrabiego d’Heinze. Konstrukcję wzniesiono na palach, po czym zasypano ziemią. Od strony miasta wzniesiono dwa obiekty murowane, kryte ziemią. Była tam m.in. prochownia. Do obiektu prowadziła droga z mostem zwodzonym. Fortyfikację dostosowano do prowadzenia ognia z armat oraz broni strzeleckiej. W Reducie Morast funkcjonuje Klub Żeglarski. Miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem żeglarzy odwiedzających Marinę Solną Kołobrzeg, jak również turystów i mieszkańców Kołobrzegu.