Cz. 1 - Skrytka pocztowa i korespondencja

Zaczynamy nową serię artykułów, do której powstania zmusiło nas życie i co rusz powracające pytania kolekcjonerów, a dotyczące wielu zagadnień związanych z naszą pracą, ale i z samymi znaczkami turystycznymi. Postaramy się zebrać te zagadnienia w zgrabną całość, a kto wie, może nawet zrobimy z tego jakiś dedykowany dział na stronie.

Na początek chcielibyśmy poruszyć kwestię naszej skrytki pocztowej, awiz i wszystkiego tego, co dotyczy przepływu korespondencji. Zapraszamy do czytania.

skrytka pocztowaOd początku naszej działalności wszelka korespondencja kierowana do centrali trafia do tzw. skrytki pocztowej. Skrytka taka to nie jak większość osób sądzi skrzynka zawieszona na drzwiach naszego biura, ale przegródka w urzędzie pocztowym, do której wkładana jest cała trafiająca do nas korespondencja.

Zapytacie zapewne dlaczego skrytka, a nie osobiste doręczanie poczty przez listonosza ? Powód jest prosty. Nie zawsze jesteśmy na miejscu, poczty dostajemy sporo więc nie ma sensu żeby listonosz nosił całą korespondencję. Kilka razy w tygodniu pojawiamy się na poczcie, więc wszelkie listy możemy odbierać sami, w dogodnej dla nas porze i stąd właśnie skrytka pocztowa jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Bardzo często pytacie nas dlaczego list, który wysłaliście nie został odebrany i wystawiono awizo. Dlaczego go nie odbieracie ? Otóż jak już wspomnieliśmy nie chodzimy na pocztę codziennie. Staramy się być tam kilka razy w tygodniu, ale też nie zawsze możemy, stąd niekiedy list na poczcie czeka na nas kilka dni. Dodatkowo posiadając skrytkę pocztową wszelkie przesyłki rejestrowane są automatycznie awizowane, nawet jeśli pięć minut później pojawimy się na poczcie i te listy odbierzemy. Awizo w naszym przypadku to rzecz normalna, a list który jest awizowany prędzej, czy później odbierzemy pojawiając się w urzędzie pocztowym.

Pytacie także dlaczego całą korespondencję musicie wysyłać do Złotego Stoku, skoro wysyłki znaczków są prowadzone także z Będzina. Tu odpowiedź jest prosta. Adres korespondencyjny jest jeden i tak zostanie. Wprowadzenie kilku adresów skomplikowałoby przebieg korespondencji, a nowi kolekcjonerzy to już w ogóle by się pogubili gdzie mają wysyłać kupony, gdzie kartki z wakacji, a gdzie inne listy.

I już myśleliśmy, że więcej pytań odnośnie korespondencji nie będzie, a tu w rozmowie telefonicznej jeden ze starszych kolekcjonerów zarzucił nam, że wstrzymujemy korespondencję, bo przecież on wczoraj wysłał nam kupony, a jeszcze nie „wskoczył” na wyższą pozycję w rankingu zdobywców ZK. Jak to się dzieje i dlaczego te listy tak długo krążą po świecie. Drodzy kolekcjonerzy, my wiemy, że żyjemy w XXI wieku, i że postęp poszedł ostro do przodu, także w kwestii usług pocztowych. Niestety wysyłając kupony listem zwykłym nie oczekujcie, że dotrze on do nas w jeden dzień. Niekiedy i pięć dni to mało i dotyczy to także listów poleconych. A jeśli już tak się uda, że list dotrze w jeden dzień i my go tego samego dnia odbierzemy to nie zajmujemy się tylko korespondencją. Wprawdzie kupony są od razu skanowane i wysyłane dalej drogą elektroniczną, ale weryfikacja kuponów też nie jest robiona codziennie i wymaga czasu, dlatego niekiedy trzeba kilka dni poczekać, by w tym rankingu wspiąć się o szczebel wyżej. 

Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o przesyłki wysyłane od nas. Wysyłacie zamówienie jednego dnia o godzinie 15:00, a na drugi dzień dzwonicie z zapytaniem dlaczego paczka jeszcze nie doszła. Otóż nie dojdzie, nawet jeśli miałby z nią biec gepard. Ta paczka drugiego dnia może co najwyżej być wysłana, pod warunkiem, że nie ma innych paczek do przygotowania - wtedy czas wysyłki może się troszkę odwlec. 

No i to byłoby chyba na tyle, jeśli chodzi o korespondencję, skrytki pocztowe i wszystko co jest z tym związane. Pamiętajcie, jesteśmy tylko ludźmi i nasze działania są w dużej mierze zależne od pracy innych ludzi. Staramy się działać szybko, by nikt nie musiał tygodniami czekać na listy od nas, ale też miejcie na uwadze to, że prócz korespondencji robimy wiele innych przydatnych kolekcjonerom rzeczy jak choćby znaczki. Gorąco zatem pozdrawiamy i mamy nadzieję, że tym artykułem rozwialiśmy nieco Wasze wątpliwości i zaspokoiliśmy ciekawość. 

Zespół Znaczków Turystycznych