253Przypomniało nam się, że jednak mamy dla Was coś jeszcze w tym przedświątecznym czasie. Tak sobie myślimy, że ta informacja powinna Was ucieszyć, tym bardziej, że prezentowany obok znaczek już dzisiaj trafił do sprzedaży.

Jeśli będziecie w okolicach to nie zapomnijcie o Wąsowie. To drugi znaczek w tej miejscowości, ale uwaga - dostępny w pałacu. Przy okazji zachęcamy do spacerów po pobliskim parku - wrażenia gwarantowane. 

PAŁAC HARDTA W WĄSOWIE  No. 253

Sylwester Sczaniecki, starosta średzki i poseł na sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1781 – 1786 wzniósł w Wąsowie barokowo-klasycystyczny pałac - siedzibę rodową Sczanieckich, będącą typową rezydencją, jakie powstawały w Wielkopolsce u schyłku XVIII wieku. Dziejowe zawirowania spowodowały zubożenie wielu polskich rodów, w tym również Sczanieckich. Nowy właściciel - berliński bankier Richard von Hardt wychowany na romantycznych legendach średniowiecza wzniósł tutaj w latach 1870-72 okazałą budowlę nawiązującą stylem do zamków z tej epoki. Projektantem pałacu był znany berliński architekt - Gustaw Erdmann. Oba pałace otoczone są malowniczym parkiem, gdzie wspomnienia szepczą 300-letnie dęby i buki. Podczas spaceru parkowymi alejkami można napotkać ptactwo ozdobne i odwiedzić zabytkowy cmentarz rodu Hardtów. Od 1995 roku Pałac w Wąsowie znajduje się w rękach prywatnych. Został pieczołowicie odrestaurowany i zamieniony na centrum hotelowo-restauracyjne. Stylowe wnętrza pałaców, znakomita kuchnia i płonące zimą kominki pozwalają zapomnieć o codzienności.