Pora na pierwszy w tym roku znaczek turystyczny i tym razem znalazł się na nim obiekt, który od kilku miesięcy wskazywaliście nam jako potencjalny element znaczka turystycznego. 

Wieża budziła i budzi wiele kontrowersji, ale to element naszego turystycznego dziedzictwa, który może zarówno przyczynić się do degradacji miejscowego środowiska, jak i do lepszego poznania gór. To jak się stanie, zależy w głównej mierze od nas - turystów. Dla nas wieża na Śnieżniku ma charakter symboliczny i nawiązuje do swojej poprzedniczki, o której historii także warto wspomnieć, ale może nie tu i nie teraz. 

To, co zapewne teraz jest dla Was najważniejsze to możliwość zdobycia znaczka. Pędzi on do swojego punktu przeznaczenia i myślimy, że już jutro powinien być dostępny w Schronisku PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. Zachęcamy zatem do wyprawy na Śnieżnik i koniecznie zróbcie kilka fotek ze znaczkiem i wieżą w tle.

WIEŻA WIDOKOWA NA ŚNIEŻNIKU No. 1209

Wieżę widokową na szczycie Śnieżnika w Sudetach Wschodnich wzniesiono w miejscu starej wieży kamiennej, która istniała tam od 1899 roku, a którą wysadzono w powietrze w 1973 r. Nowa konstrukcja została wykonana głównie ze stali i szkła. Jej dolna część zbudowana została z kamienia pochodzącego ze starej wieży, który przeleżał na szczycie 50 lat. Stalowa konstrukcja wieży obudowana została szkłem, które nie przepuszcza podmuchów wiatru, tak uciążliwych na Śnieżniku, szczególnie w porze zimowej. Do budowy wieży użyto blisko 100 ton stali, a same prace budowlane trwały 10 miesięcy. Wieża wznosi się na wysokość 34 metrów. Z jej szczytu podziwiać można widoki na całą Kotlinę Kłodzką, Góry Bystrzyckie i Góry Złote. Widać stąd Hrubý Jeseník z dominującym Pradziadem, a także wiele innych, czasem znacznie oddalonych punktów jak Jezioro Otmuchowskie czy kominy Elektrociepłowni Opole. Wieża powstała w ramach projektu Kladsko-Orlicko-Śnieżnik realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky. Do użytku budowlę oddano 26 września 2022 r.