Trzeci dzień tygodnia i kolejna znaczkowa premiera przed nami. Tym razem nie wschód kraju, nie południe, tylko północ i Nowe Miasto Lubawskie, w którym chcielibyśmy Wam pokazać dawny kościół ewangelicki. 

Dziś w dawnym kościele mieści się m.in. Kinoteatr Harmonia, ale budowla nie straciła swego piękna. W jej murach zapisana jest też historia, której fragment przytaczamy poniżej.

Prezentowany właśnie znaczek turystyczny już dotarł do celu, jednak zanim wybierzecie się do Nowego Miasta Lubawskiego, upewnijcie się, że znaczki fizycznie trafiły na wieszaczek i można je kupić. Zapraszamy więc do odwiedzin Nowego Miasta Lubawskiego i do zdobycia najnowszego znaczka. 

KINOTEATR HARMONIA W NOWYM MIEŚCIE LUBAWSKIM No. 1128

Historia Kinoteatru Harmonia sięga początków XVI w., kiedy to stanowiący niemal połowę mieszkańców miasta ewangelicy rozpoczęli budowę neogotyckiego kościoła ewangelickiego. Poświęcenie kościoła odbyło się w 1827 roku, a fundatorem był m.in. król Prus Fryderyk Wilhelm III. I tak kościół ewangelicki przetrwał do początków XX w., kiedy to pojawiła się konieczność remontu świątyni. Po przebudowie kościół nabrał nowych neobarokowych cech architektonicznych, a polichromie na suficie i dekoracje wykonał znany wówczas artysta malarz z Berlina – Ernest Fey. Nową ewangelicką świątynię poświęcono 1 lipca 1912 r. Podczas II wojny światowej większość ewangelików opuściła miasto, a zbór przestał istnieć. W 1958 r. budynek zaadaptowano na Kino Harmonia, Centrum Informacji Turystycznej i restaurację. W 2021 roku dawny kościół zyskał nowe oblicze. Miasto zyskało nowy obiekt kulturalny, w którym obecnie funkcjonuje Kinoteatr Harmonia i Centrum Informacji Turystycznej zarządzane przez Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim.