688Zgodnie z tym, o czym pisaliśmy w weekend na naszym facebookowym profilu, mamy dla Was kolejną znaczkową premierę. Zbliża się majówka, więc warto jakoś ten czas zaplanować, a w tym na pewno pomogą znaczki turystyczne.

Jeśli więc jeszcze nie macie konkretnych planów, to warto pomyśleć o Rewalu i tutejszych atrakcjach. Już za kilka dni rusza kolejny sezon Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, która właśnie doczekała się swojego znaczka turystycznego.

Znaczek dostępny będzie dla turystów od 28 kwietnia, podczas inauguracji tegorocznego sezonu przewozowego. Krążek kupicie w kilku miejscach, które znajdziecie na stronie znaczka, ale pamiętajcie, że część z tych punktów sprzedaży działa tylko sezonowo, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą w Rewalu i trzeba odwiedzić tutejsze atrakcje oraz przejechać się kolejką kiedy jeszcze będzie ciepło. 

A zanim znaczek na dobre pojawi się w sprzedaży polecamy lekturę poniższego opisu, w którym pokrótce przedstawiono historię tutejszej kolei. Klikając w link przejdziecie do strony znaczka, gdzie oprócz opisu znajdziecie także wykaz miejsc sprzedaży i linki do stron związanych z kolejką Zapraszamy.

NADMORSKA KOLEJ WĄSKOTOROWA GMINY REWAL  No. 688

Historia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej rozpoczęła się 1 lipca 1896 r., kiedy kolejka  po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Początkowo wąskotorówka poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm. Jeszcze w latach 90-tych XX w. trasa wąskotorówki  liczyła 61 km długości. Dziś ciuchcia kursuje na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą, na trasie o długości 39,5 km., której pokonanie zabiera prawie 2 godziny. W sezonie przewozowym, który trwa od początku maja do końca września, kolej wyjeżdża codziennie z zajezdni w Gryficach, a po dotarciu do Trzęsacza kursuje wahadłowo na trasie pomiędzy Trzęsaczem i Pogorzelicą. Na malowniczym szlaku nadmorskiej kolejki znajduje się wiele znanych zabytków architektury, takich jak latarnia morska w Niechorzu, czy ruiny kościoła na klifie w Trzęsaczu.