W dalszym ciągu pozostajemy w temacie dolnośląskich zamków i tym razem zapraszamy Was serdecznie do Kliczkowa. 

Skrócony opis tego zamku znajdziecie poniżej, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka o obiekcie, więc aby nieco dokładniej poznać ten piękny zamek, jego historię, właścicieli, zabytki, musicie tu być i wszystko zobaczyć na własne oczy. Przed wizytą warto zaczerpnąć nieco informacji ze strony internetowej zamku, do której link jak zwykle znajdziecie na poniższej stronie. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 24 lipca. Mamy nadzieję, że tradycyjnie po zwiedzaniu tego miejsca pochwalicie się zdjęciami i relacją na naszym profilu FB. Będzie nam bardzo miło, a i inni turyści dzięki Wam odwiedzą Zamek Kliczków. Zapraszamy do zwiedzania.

ZAMEK KLICZKÓW  No. 853

Pośród gęstych Borów Dolnośląskich, przy meandrach rzeki Kwisa znajduje się średniowieczny Zamek Kliczków. Jego powstanie przypisuje się księciu Bolkowi I Surowemu, który pod koniec XIII wieku ufundował warownię do obrony przed najazdami czeskimi. Pod koniec wieku XIV kiedy księstwo świdnicko-jaworskie przejęte zostało przez królestwo Czech, zamek utracił znaczenie strategiczne i z czasem przekształcił się w założenie zamkowo-folwarczne. Na przestrzeni stuleci zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, często też przechodził większe lub mniejsze rozbudowy. Na początku XX wieku stanowił centrum spotkań i rozrywki arystokratycznej elity Niemiec. Po zamachu na Hitlera i aresztowaniu ówczesnych właścicieli Kliczkowa w 1944 roku, zamek został skonfiskowany, zawartość wywieziona, a to co pozostało rozszabrowali żołnierze sowieccy. Później budowla popadła w ruinę. Mimo kilku prób rewitalizacji zamku dopiero przejście w ręce prywatnego właściciela, pozwoliło przywrócić budowli dawny blask. Dziś zamek w Kliczkowie, będąc jedną z największych budowli tego typu na całym Dolnym Śląsku, pełni funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego. W jego odrestaurowanych wnętrzach znajdują się bogato zdobione pomieszczenia m.in. dawnej biblioteki, Sali Dworskiej, Sali Kominkowej oraz Sali Teatralnej.