Na początku tego tygodnia mamy dla Was premierę, ale przy okazji przemycimy także dodatkowe informacje, które na pewno niejednego kolekcjonera znaczków turystycznych zainteresują.

Zaczniemy jednak od wspomnianej premiery i tym razem dotyczy ona miasteczka Bardo gdzie będzie dostępny prezentowany obok znaczek okolicznościowy. O postaci przedstawionej na znaczku i okoliczności, dla której został wydany przeczytacie w opisie znaczka. Jest to podstawa wszystkich znaczków okolicznościowych, więc warto z tym tekstem się zapoznać. 

Znaczek jak zauważyliście z dwóch stron posiada różne grafiki i od soboty jest dostępny w Bardzie. A jeśli zaplanujecie wyjazd w te strony to musicie też wiedzieć, że w miejscowości tej pojawił się ostatnio również inny znaczek – Maxi Znaczek. Ale o tej ciekawostce w odniesieniu do Barda już kilka słów napisano, dlatego jeśli tylko jesteście ciekawi jakie wizerunki widnieją na tym znaczku, koniecznie przeczytajcie artykuł „Maxi Znaczek Turystyczny dla Barda”. A później już tylko odwiedzajcie Bardo, zdobywajcie kolejne znaczki i koniecznie prześlijcie nam fotkę z Maxi Znaczkiem.

ZO - 2020 - ROK ŚW. KLEMENSA HOFBAUERA

Św. Klemens Maria Hofbauer (1751-1820) urodził się w Tasowicach na czeskich Morawach. Ojciec był Czechem, a matka Niemką. Gdy miał 7 lat zmarł jego ojciec. Ubóstwo rodziny spowodowało, że od najmłodszych lat podjął pracę jako piekarz. Stąd jest patronem piekarzy. Później był pustelnikiem we Włoszech. Kiedy poczuł głos powołania do kapłaństwa powrócił do kraju, celem zdobycia wykształcenia. Aby zdobyć pieniądze na kształcenie powrócił do pracy jako piekarz. Następnie podjął wyższe studia na uniwersytecie wiedeńskim cały czas myśląc o kapłaństwie. Ze względu na antyklerykalny józefinizm w Austrii wyjechał do Rzymu, gdzie spotkał redemptorystów i u nich przyjął święcenia kapłańskie. Był pierwszym obcokrajowcem u redemptorystów. Pierwszą fundację założył w Warszawie przy kościele św. Benona. Tam pracował 21 lat zakładając szkoły, sierocińce, troszcząc się o ubogich. Nieprzychylność zlaicyzowanych władz spowodowała wyrzucenie redemptorystów z Warszawy. Następnym miejscem jego pracy był Wiedeń. Był niezmordowany w konfesjonale i na ambonie. Zdołał skupić koło siebie grupę inteligencji wiedeńskiej, która później przyczyniła się do odrodzenia religijnego w Austrii.