Na mapie znaczkowych miejsc tym razem chcielibyśmy przedstawić Wam Krotoszyn, a właściwie będący wizytówką miasta ratusz. To obiekt, który widnieje na najnowszym znaczku turystycznym. Zdobędziecie go odwiedzając Krotoszyn i zwiedzając miasto, które na pewno zainteresuje niejednego turystę.

Prezentowany dziś znaczek zdobędziecie w siedzibie Oddziału PTTK w Krotoszynie, który mieści się w budynku Muzeum Regionalnego. Nie musimy chyba zachęcać nikogo, by przy okazji także na zwiedzanie muzeum przeznaczyć odpowiednią ilość czasu.

O samym ratuszu przeczytacie w poniższym opisie, a więcej informacji z pewnością już wkrótce uzyskacie po wysłuchaniu audioprzewodnika. Zapraszamy zatem do Krotoszyna, znaczek bowiem już jutro tj. 26 lutego, będzie na Was czekał.

RATUSZ W KROTOSZYNIE  No. 925

Krotoszyński ratusz jest jednym z najbardziej interesujących zabytków tego miasta. Usytuowany jest w samym centrum rynku. To trójkondygnacyjny budynek na planie prostokąta, kryty dwuspadowym dachem. Do głównej bryły ratusza przylegają różnego rodzaju dobudówki, w postaci wież i kramów we wschodniej i zachodniej części. Od frontu elewację ratusza zdobi trójkątny ryzalit. Od południa do budynku przylegają dwie wieże. Wyższa z nich ośmioboczna zakończone jest hełmem z dwoma latarniami. Na wieży znajduje się taras widokowy poniżej którego osadzony jest zegar z 1897 r. Ratusz wybudowany został w 1689 roku. W 1774 roku spłonął podczas pożaru miasta, a trzy lata później został odbudowany. Pod koniec XIX wieku został przebudowany, a jego bryłę podwyższono o jedną kondygnację. Jeszcze po II wojnie światowej ratusz kilkakrotnie przebudowywano. Wówczas to otaczające budowlę kramy przekształcono w lokale handlowe. W 2014 roku odnowiono dach i elewację ratusza.