Rano zapowiadaliśmy jeszcze jeden komunikat i właśnie przyszedł czas na publikację kolejnej znaczkowej premiery. Tym razem mamy dla Was znaczek na Dolnym Śląsku i zapewne części z Was obiekt widoczny na znaczku jest znany. Jeśli nie, to koniecznie musicie go poznać. 

Owiesno znajduje się w powiecie dzierżoniowskim, nieopodal drogi Wrocław-Kłodzko, którą często przejeżdżacie, zwiedzając ten region kraju. Teraz dajemy Wam kolejny pretekst, aby odwiedzić tę wieś i zobaczyć jakie turystyczne atrakcje skrywa.

W znaczek zaopatrzycie się w miejscowej Bibliotece Publicznej, ale pamiętajcie, by za każdym razem sprawdzić godziny, w jakich ta placówka jest czynna. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem zamku pokazanego na znaczku, a w dalszej kolejności do zaplanowania wizyty w Owieśnie. Na pewno macie w okolicy przynajmniej kilka niezdobytych znaczków, więc przy okazji można zaplanować zwiedzanie także innych miejscowości.

OWIESNO - WIEŚ OKRĄGŁEGO ZAMKU No. 1267

Ruiny zamku w Owieśnie są jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości. Według doniesień już na początku XIII w. miał tu powstać zameczek, zbudowany przez templariuszy. Około XIV w. zbudowano na jego miejscu zamek murowany z kamienia. Otaczał go mur obronny oraz fosa. Zamek zbudowano na planie koła o średnicy około 30 m. Zamek w Owieśnie był trzykrotnie przebudowywany. Każda epoka wnosiła nowe ślady w jego wygląd. Rozbudowywano budynki mieszkalne oraz kilkakrotnie restaurowano wieżę. Pierwotnie zamek miał charakter obronny, ale później czasy baroku wprowadziły wiele elementów dekoracyjnych. Założono wokół zamku park, powstała barokowa elewacja, ozdobne bramy, fontanna, a na moście stanęły mitologiczne posągi. Po wojnie pozbawiony użytkownika zamek szybko niszczał – rozkradziono stolarkę, zarysowały się mury. W 1964 r. runęła wieża. Obecnym właścicielem obiektu jest Fundacja Zamek Chudów.