Z południowych krańców województwa mazowieckiego dziś przenosimy się do Małopolski. Tam bowiem, w miejscowości o nazwie Krzęcin znajduje się niezwykle ciekawy kościół, który za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego chcielibyśmy Wam pokazać i przybliżyć jego historię.

Publikujemy zatem niezbędne informacje o kościele wraz z linkami do stron, na których dowiecie się o tej budowli wielu ciekawych faktów. Kolejne już niebawem czekać będą na zdobywców znaczka, ukryte pod postacią kodu QR. 

A jeśli już teraz macie ochotę na wizytę w Krzęcinie i wprost ciągnie Was do zwiedzania, to jeszcze przez kilka dni musicie uzbroić się w cierpliwość. Znaczek w sprzedaży pojawi się bowiem od soboty 29 kwietnia i dostępny będzie w godzinach otwarcia kościoła dla wiernych. 

Planować wycieczki możecie jednak już teraz i układać trasę zwiedzania w taki sposób, aby odwiedzić Krzęcin i zdobyć znaczek. Nie zapominajcie przy tym o pozostawieniu komentarza na podstronie znaczka i o tym, aby przesłać nam relację.

KOŚCIÓŁ NARODZENIA NMP W KRZĘCINIE No. 1227

Kościół pod pierwotnym wezwaniem Wniebowzięcia Matki Bożej w Krzęcinie to najstarszy i najciekawszy obiekt w tej miejscowości. Wzniesiony został w 1589 r., chociaż sama parafia powstała już w 1325 r. Pierwszy kościół powstał jednak dużo wcześniej o czym świadczą dostępne źródła historyczne. Na jego miejsce w 1700 r. staraniem ksieni klasztoru Norbertanek - Zofii Urbańskiej wzniesiono nową świątynię z wykorzystaniem niektórych fragmentów starego kościoła. W 1886 r. kościół powiększono niemal dwukrotnie. Dwie, tak charakterystyczne dla tej budowli wieże, dobudowano w latach 1886-1887. Są one wyjątkowo interesujące ze względu na to, że niezmiernie rzadko można takie spotkać w drewnianych kościołach. Górne ich partie posiadają otwarte, nadwieszone izbice, ozdobione ażurowymi gankami, które całej świątyni nadają niezwykle malowniczy wygląd. Dachy kościoła w całości pokryte są gontami. Ze starego kościoła pozostały ołtarze, konfesjonały i chrzcielnica. Świątynię znów konsekrowano, zmieniając jej wezwanie, ze względu na błędnie podaną nazwę do kurii, które od tej pory brzmi Narodzenia Najświętszej Marii Panny, a dokonał tego biskup krakowski Albin Dunajewski.