To będzie wyjątkowy tydzień za sprawą zbliżającego się X Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów, dlatego warto już teraz podkręcić nieco atmosferę.

Na początek mamy dla Was nowy znaczek turystyczny z Podlasia i co ciekawe, głównym bohaterem jest tutaj drzewo. Chodzi oczywiście o Europejskie Drzewo Roku 2022, którym w tej edycji jest Dąb Dunin z miejscowości Przybudki. Informacje o drzewie znajdziecie jak zwykle w poniższym opisie. 

Wszystkich natomiast zachęcamy do śledzenia znaczkowych newsów, jakie dla Was przygotowaliśmy. O szczególną uwagę prosimy uczestników krakowskiego spotkania. Bądźcie czujni i uważni podczas piątkowej wycieczki.  

A tymczasem tradycyjnie zachęcamy do wpisania Przybudek na listę miejsc do odwiedzenia. Zwróćcie szczególną uwagę na GPS miejscowości, ponieważ w tym rejonie znajdziecie dwie wioski o takiej nazwie i może Was to zmylić. A kiedy już staniecie pod dębem, zróbcie sobie z nim zdjęcie i koniecznie prześlijcie je do nas, abyśmy mogli opublikować je w naszych mediach społecznościowych.

DĄB STRAŻNIK PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ - PRZYBUDKI No. 1136

Dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Przybudki w gminie Narew, stoi na skraju Puszczy Białowieskiej i jednocześnie na granicy między historycznym Wielkim Księstwem Litewskim i Królestwem Polskim. Wiek dębu oszacowano na około 400 lat. Drzewo to ma 13 m wysokość i prawie 700 cm obwodu na wysokości 130 cm od podstawy. Od roku 2001 jest zarejestrowany jako pomnik przyrody o numerze 1379. Janusz Korbel nadał mu miano Dunin, na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Dąb stał się inspiracją dla wielu artystów. Jego wizerunek ozdobił m.in. okładkę płyty „Scenariusz”, folkowego zespołu Hoyraky, znalazł się na kilku obrazach, w tym Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”, a nawet trafił na ekrany kin całego świata, w amerykańsko-polskim filmie fabularnym „Nazywam się Sara” (My name is Sara) z 2019 roku. W 2021 roku został zgłoszony przez Agnieszkę Aleksiejczuk i Tomasza Niechodę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Po wygraniu eliminacji krajowych, z wynikiem 7380 głosów, zmierzył się z najpiękniejszymi drzewami Europy. W lutym 2022 na Strażnika Puszczy zagłosowało aż 179 317 osób z całego świata, w wyniku czego dąb uzyskał zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022 deklasując pozostałych rywali.