Ostatni lipcowy tydzień rozpoczniemy od premiery kolejnego znaczka turystycznego w Głuchołazach. Tym razem za jego pośrednictwem chcemy Wam przybliżyć biegnącą przez tę miejscowość historyczną linię kolejową łaczącą Głuchołazy z czeskim Krnovem i Hanušovicami.

O szczegółach dowiecie się z poniższego opisu, z audiobedekera oraz w Informacji Turystycznej w Głuchołazach, gdzie już wkrótce znaczek będzie dostępny.

A tymczasem tradycyjnie zapraszamy do zwiedzania Głuchołaz i okolic. Turystycznych atrakcji jest tu wiele, dlatego odwiedzajcie miejscowe Centrum IT, gdzie dowiecie się wszystkiego o rejonie i przy okazji uzupełnicie swoje znaczkowe kolekcje.

HISTORYCZNA LINIA KOLEJOWA HANUŠOVICE – GŁUCHOŁAZY – KRNOV No. 1162

Linia kolejowa Hanušovice – Głuchołazy – Krnov, jak większość linii powstawała etapami. Najpierw w 1875 r. z Krnova do Głuchołaz, natomiast w 1888 r. z Hanušovic do Głuchołaz. Głuchołazy są stacją, która łączy te dwa odcinki w jedną linię. Jest to linia tranzytowa przebiegająca przez teren Polski. Uwarunkowania terytorialne nie pozwoliły, by linia ta w całości przebiegała przez Czechy. I na tym również polega urok tej linii. W Głuchołazach można wsiąść do czeskiego pociągu i podróżować w stronę Krnova, Opawy, Ostrawy, czy nawet Czeskiego Cieszyna oraz w drugą stronę Jesenika, Hanušovic, Ołomuńca, Brna czy Pragi. To są obecne połączenia w większości z przesiadkami. A jeszcze przed 1945 z Głuchołaz tą linią bezpośrednio można było podróżować do Wiednia, Brna, Pragi, a nawet do Berlina przez Kłodzko. Jednak największym atutem tej linii jest jej malownicze położenie, piękne górskie tereny i widoki z okna pociągu jak np. strome wzniesienia, którymi pociąg pnie się w górę. Do tego trzeba dodać uzdrowiskowe i turystyczne miejscowości położone wzdłuż linii, z których prowadzą liczne szlaki turystyczne, a w zimie trasy narciarskie.