VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - WYCIECZKA DO ELEKTROWNI NA GÓRZE ŻAR

Od pewnego czasu naszym corocznym Ogólnopolskim Spotkaniom Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych towarzyszą krótkie wycieczki, zwykle organizowane w sposób nietypowy do miejsc, które nie zawsze możemy zwiedzić podczas wycieczek indywidualnych, ale czasem także takie zwykłe „towarzyskie”, podczas których możemy ze sobą pobyć także podczas zwiedzania.

W tym roku podczas VI spotkania postanowiliśmy zorganizować dwie wycieczki. W piątek przed obiadem mamy zamiar odwiedzić elektrownię szczytowo – pompową na górze Żar, natomiast po obiedzie wybierzemy się na zwiedzanie żywieckiego browaru.

Postanowiliśmy zatem przybliżyć Wam oba miejsca i choć liczymy się z tym, że część z Was już kiedyś mogła zwiedzać te obiekty, to jednak liczymy, że tym materiałem zainteresujemy Was na tyle, by raz jeszcze odwiedzić te miejsca.

Elektrownia Porąbka-Żar jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce i jedyną w kraju elektrownią podziemną. Myśl o budowie tego typu elektrowni zrodziła się jeszcze przed wojną, a jednym z pierwszych pomysłodawców był nadzorujący jej budowę Gabriel Narutowicz, późniejszy prezydent II RP. Roboty przygotowawcze rozpoczęto w roku 1969. Zbudowano osiedle mieszkaniowe dla pracowników budowy i przyszłych pracowników elektrowni. Zabudowa objęła 16 domów jednorodzinnych, 3 bloki ośmiorodzinne i 4 hotele robotnicze dla 500 pracowników. W 1970 rozpoczęto właściwe prace górnicze, które zwieńczono ostatecznym odbiorem elektrowni w 1979 roku. Elektrownia na górze Żar składa się ze zbiornika górnego mieszczącego 2 mln m3 wody, sztolni upadowych, którymi woda przemieszcza się do komory elektrowni wydrążonej w skałach. Komora ma 27 m szerokości, 40 m wysokości i 125 m długości i znajduje się 300 metrów poniżej zbiornika górnego. Za nią znajdują się sztolnie odprowadzające wodę i komora uderzeń, a na samym końcu zbiornik dolny, którym jest sztuczne Jezioro Międzybrodzkie. Z niego dwoma szybami woda ponownie pompowana jest do zbiornika górnego, skąd z kolei ponownie opada wprowadzając w ruch turbiny produkujące energię elektryczną.

Dziś elektrownia udostępniona jest dla ruchu turystycznego, a na szczyt góry Żar dojechać można wygodną koleją linowo – terenową obsługiwaną przez Polskie Koleje Linowe. Szczyt góry ze względu na sprzyjające prądy powietrza jest też idealnym miejscem dla paralotniarzy i szybowników. Jedną z lokalnych atrakcji jest również „anomalia grawitacyjna” występująca na odcinku asfaltowej drogi prowadzącej na szczyt góry. Przedmioty zamiast staczać się z górki, toczą się pod górę. Co prawda w tym przypadku zdania są podzielone i niektórzy twierdzą, że za zjawisko odpowiada jednak złudzenie optyczne, niemniej jednak warto przekonać się o tym samemu.

Opisany powyżej obiekt będziemy mogli zwiedzić podczas piątkowej wycieczki. Warto jednak dokładnie zapoznać się z regulaminem zwiedzania, który z uwagi na fakt iż elektrownia jest obiektem o znaczeniu strategicznym, jest bardzo restrykcyjny.

Przypominamy też, że chcąc uczestniczyć czy to w zwiedzaniu, czy jakiejkolwiek innej części VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych należy zgłosić ten fakt, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Ilość dostępnych miejsc, zarówno podczas spotkania jak i w czasie wycieczek jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.znaczki-turystyczne.pl/spotkanie2017.