Jeśli dokładnie zwiedzaliście Tczew to na pewno widoczną na najnowszym znaczku okolicznościowym ławeczkę widzieliście. Znajduje się ona w jednej z ulic nieopodal wylotu z tczewskiego rynku, a przysiadł na niej Roman Landowski - założyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, które właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

Niech więc prezentowany dzisiaj znaczek będzie kolejnym pretekstem do wizyty w Tczewie i poznania historii tego miasta i ludzi z nim związanych. 

Zachęcamy do zapoznania się, z krótkim opisem zawierającym historię TMZT i zapraszamy do Tczewa. Znaczek w sprzedaży od 26 lutego.

ZO - 50-LECIE TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI TCZEWSKIEJ

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej powstało w 1970 r. jako organizacja społeczno-kulturalna. Skupia osoby, które przeznaczają swój czas, wiedzę i umiejętności dla dobra tczewskiej społeczności. W ciągu 50 lat działalności TMZT podejmowało wiele wartościowych inicjatyw ważnych dla utrwalenia i upowszechnienia wiedzy o regionie, szczególnie cennych dla pogłębiania tożsamości lokalnej. Poza dokumentowaniem dziejów miasta i regionu Towarzystwo organizowało m.in. spotkania z twórcami, konkursy plastyczne, literackie, wiedzy o regionie czy spotkania autorskie. Imprezy skupiały pokolenia Kociewiaków, łącząc tradycję ze współczesnymi oczekiwaniami młodych wykonawców i twórców. Za działalność na rzecz miasta i regionu TMZT było nagradzane licznymi tytułami i wyróżnieniami władz lokalnych i państwowych. Jego założyciel - Roman Landowski to pisarz, publicysta i regionalista. To także członek Związku Literatów Polskich i założyciel Filmowego Klubu Dyskusyjnego „Sugestia” w Tczewie. Rodowity Pomorzanin, urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2001 mieszkał w Tczewie. Większość swej pracy zawodowej poświęcił książce – był księgarzem, bibliotekarzem, redaktorem, wydawcą. Pracował też jako animator kultury, reżyser teatrów amatorskich. Za całokształt swojej działalności został licznie nagrodzony, odznaczony i wyróżniony. Pozostawił po sobie bogatą twórczość nie tylko z dziejów Tczewa, Kociewia i Pomorza. Ławeczka z jego wizerunkiem na tczewskiej starówce jest dodatkową atrakcją dla licznych turystów.