797W naszej podróży znaczkowym szlakiem tym razem po raz kolejny przenosimy się na obszar Dolnego Śląska. Dziś do grona znaczkowych miejsc dołączy obiekt, o którym wspominaliśmy nie raz w naszych facebookowych komunikatach dotyczących imprez turystycznych.

Prezentujemy zatem dziewiętnastowieczny młyn zbożowy z Dzierżoniowa. Obiekt ten udostępniony jest dla zwiedzających, a wszelkie informacje na ten temat znajdziecie klikając w odnośniki na stronie z opisem obiektu. Tam też znajduje się adres młyna i wyszczególnione miejsce sprzedaży znaczków, które do obiegu trafią 27 marca.

Zachęcamy do odwiedzin dzierżoniowskiego młyna, a wszystkich zainteresowanych historią obiektu odsyłamy do poniższego opisu. 

MŁYN HILBERTA W DZIERŻONIOWIE  No. 797

Młyn w Dzierżoniowie został zbudowany w połowie XIX wieku dla Carla i Gottlieba Hilbertów. Pod zarządem tej rodziny młyn działał aż do II wojny światowej. Stąd swoje produkty Hilbertowie wysyłali m.in. do Prus Wschodnich, Hamburga i Saksonii. Po śmierci Carla Hilberta firmę przejął jego brat. Na początku lat 30. XX wieku młyn znacznie unowocześniono wyposażając go w napęd elektryczny. Wzniesiono również potężne silosy zbożowe, a wkrótce także rozbudowano główny budynek. W 1935 roku wybudowano spichlerz oraz magazyn mąki. Obiekt rozbudowano o budynek biurowy i zadbano o zaplecze socjalne wznosząc budynki mieszkalne dla pracowników. W tym czasie młyn w Dzierżoniowie był jednym z najnowocześniejszych i największych młynów na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej zarząd nad młynem przejęli Sowieci. Polakom obiekt oddano w użytkowanie dopiero w 1951 roku. Przez kolejne 30 lat młyn stale zwiększał swoje moce produkcyjne. Bez modernizacji i istotnych zmian, z oryginalnym wyposażeniem pracował do końca 2016 roku. Obecnie młyn jest własnością Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska i żywym muzeum młynarstwa udostępnionym do zwiedzania.