Z samego rana spieszymy z kolejną znaczkową nowością i tym razem przenosimy się na Dolny Śląsk, by po wielu latach starań zaprezentować Wam znaczek wyczekiwany przez wielu kolekcjonerów. 

Tym samym zapraszamy Was do zwiedzania Opactwa w Krzeszowie i podziwiania tego dzieła europejskiego baroku. Jesteśmy przekonani, że długo zapamiętacie tę wizytę.

Poniżej znajdziecie encyklopedyczny opis samego znaczka i obiektu na nim wyróżnionego. Jeśli chcecie pogłębić swoją wiedzę na temat historii obiektu, koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową sanktuarium. Tam też znajdziecie informacje niezbędne do zorganizowania zwiedzania tej turystycznej atrakcji. 

Znaczek już na Was czeka w Krzeszowie, więc nie pozostaje nic innego jak zaplanować wycieczkę i zdobyć kolejny krążek do kolekcji.

SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ W KRZESZOWIE No. 1366

Pierwsza fundacja klasztorna w Krzeszowie związana jest z Anną Przemyślidką, wdową po Henryku II Pobożnym, która w 1242 r. sprowadziła benedyktynów z czeskich Opatowic. W sierpniu 1292 r. książę Bolko I Surowy sprowadził do Krzeszowa zakonników cysterskich. Z cysterskim zakonem i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej związany jest wizerunek Bogurodzicy umieszczony w ołtarzu głównym krzeszowskiej Bazyliki. Obraz ten datowany na XIII stulecie, uznawany jest za najstarszą ikonę w Polsce i w Europie Środkowej. W czasie wojen husyckich klasztor splądrowano, a obraz ukryto. Przez prawie dwa stulecia nieznane było miejsce jego przechowywania, po czym 18 grudnia 1622 r. podczas prac renowacyjnych zakrystii smuga światła oświetliła pękniętą posadzkę, pod którą spoczywała skrzynia z wizerunkiem MB Łaskawej. Dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie Świętem Światła. Za sprawą Cudownego Obrazu doszło do wielu cudów i uzdrowień, co spotęgowało ruch pielgrzymkowy. Po wielu stuleciach w połowie XVIII w. zakazano urządzania pielgrzymek. Dopiero na początku XIX w. kult maryjny rozkwitł na nowo. W 1992 r. Krzeszów stał się najważniejszym sanktuarium maryjnym nowopowstałej diecezji legnickiej.