435Kolejna znaczkowa premiera tym razem zaprowadzi nas do mało znanego miejsca, o którym zapewne wielu z Was usłyszy po raz pierwszy. Okazuje się, że mniej więcej w połowie drogi między Strzegomiem, a Bolkowem w miejscowości Dobromierz znajduje się okazała wieża widokowa, udostępniana do zwiedzania turystom.

W wieży tej od jutra tj. 27 września dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny. Pamiętajcie jednak, że właściciel obiektu udostępnia wieżę w ściśle określonych godzinach (patrz info o miejscu sprzedaży). Przed wizytą warto zatem zapisać sobie podany numer telefonu, a na pewno ułatwi to zdobywanie znaczka.

Prezentowany powyżej znaczek powstał z inicjatywy kolekcjonera Romana, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za szerzenie znaczkowej idei.

Zapraszamy zatem do Dobromierza, a jeśli ktoś miał już przyjemność gościć na wieży to liczymy na Wasze fotki, które zasilą pustą jeszcze galerię tego miejsca.

WIEŻA WIDOKOWA NA WIEŻYCY - DOBROMIERZ  No. 435

Wieża widokowa na Wieżycy (395 m n.p.m.) znajduje się na Pogórzu Bolkowskim na zachód od miejscowości Dobromierz. Decyzja o budowie wieży w tym miejscu zapadła 4 czerwca 1845 roku, dokładnie w setną rocznicę bitwy pod Dobromierzem, w której Fryderyk II Wielki, król pruski rozgromił wojska austriacko-saksońskie pod dowództwem księcia Karola Lotaryńskiego. Budowla była jednocześnie pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie i wieżą widokową, a środki na jej wzniesienie pozyskano m.in. staraniem ówczesnego burmistrza Dobromierza. W 1847 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV dodał brakujące 230 talarów i tym samym dokończono budowę obiektu. W latach 1877-1879 nastąpiła przebudowa wieży. Powstała wówczas nowa dwupiętrowa bryła wieży w stylu neogotyckim, z holem, którego zadaszenie na wysokości pierwszego piętra stanowiło równocześnie taras widokowy. Miejsce to stało się popularnym celem wycieczkowym dlatego w kolejnych latach wybudowano tu również restaurację z salą balową, a także ławki i tereny rekreacyjne. Po wojnie większość obiektów zburzono, a wieża przeszła w ręce prywatnego właściciela, który po jej wyremontowaniu obecnie udostępnia ją dla ruchu turystycznego.