651Dziś przenosimy się na krańce Małopolski, w okolice Gorlic, a dokładnie do miejscowości Wapienne, w której znajduje się jedno z najmniejszych w Polsce, ale zarazem bardzo ciekawe uzdrowisko. 

I choć historia tego uzdrowiska jest stosunkowo krótka, to jednak warto odwiedzić Wapienne, by na własnej skórze przkonać się o właściwościach tutejszych wód i poznać kolejne historyczne miejsce, będące również jednym z celów turystycznych.

Opis miejsca znajdziecie poniżej, a po kliknięciu w link traficie na stronę z wszelkimi informacjami o znaczku, w tym także o miejscu jego sprzedaży. My jedynie dodamy, iż znaczek jest już dostępny w sprzedaży, dlatego serdecznie zachęcamy do wizyty w Wapiennem.

UZDROWISKO WAPIENNE - OŚRODEK WCZASOWO - LECZNICZY  No. 651

Uzdrowisko Wapienne znajduje się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego. Status uzdrowiska otrzymało w 1986 roku i jest to najmniejszy z kurortów uzdrowiskowych w Polsce. Mimo to miejsce i właściwości lecznicze miejscowych wód są znane już od XVII wieku. Jako miejscowość uzdrowiskowa Wapienne zaczęło się rozwijać w XIX wieku. W 1848 roku tutejszy zakład zdrojowy posiadał trzy wille i łazienki z 50. wannami. Wyposażenie to uległo jednak zniszczeniu w pożarach, które pod koniec XIX wieku nawiedziły zakład. Po odbudowie kolejnych zniszczeń dokonał wybuch I wojny światowej. Uzdrowisko zostało odbudowane w latach 1920 -1924 i wiadomo, że w tym czasie leczniczych kąpieli zażywało tutaj blisko 100 osób dziennie. Kolejne zniszczenia spowodowała II wojna światowa, ale ponownie ośrodek odbudowano, a w roku 1955 uzdrowisko zostało przejęte i przeznaczono na ośrodek kolonijno-wypoczynkowy. W 1958 roku odbudowano budynek łazienek, a kilka lat później także dawny pensjonat, pawilony oraz uruchomiono zakład leczniczy. Dziś w uzdrowisku leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne, układu krążenia i skóry, a do leczenia wykorzystuje wody mineralne siarkowe oraz wysokiej jakości borowinę.