Kończy się luty i już się marzy marzec, ale pewnie nie tylko marzec. Wiemy, że wielu kolekcjonerom marzą się też nowe znaczki, dlatego dzisiaj postaramy się spełnić te marzenia. Poniżej przedstawiamy dwie wieże ciśnień, które przystosowane w odpowiedni sposób stały się atrakcjami turystycznymi regionu. Zapraszamy zatem do zapoznania się z prezentowanymi obiektami i informujemy, że niniejsze znaczki w sprzedaży dostępne będą od 1 maja. Zapraszamy do Gołdapi i Giżycka i w imieniu wszystkich kolekcjonerów dziękujemy za kolejne znaczki w tej części Polski.

WIEŻA CIŚNIEŃ W GOŁDAPI No. 497

497Wieża ciśnień w Gołdapi to jedna z nielicznych zabytkowych budowli jakie znajdują się w mieście. Zbudowana została w 1905 roku jako element miejskiej sieci wodociągowej. Ma 46,5 metra wysokości, 7 kondygnacji i kopulaste przekrycie zwieńczone latarnią z iglicą. Zbiornik wodny, który mieścił się w wieży miał pojemność 250 metrów sześciennych wody.Jako jedna z niewielu budowli, wieża oparła się zniszczeniom obu wojen światowych zyskując ślady jedynie po postrzałach. W eksploatacji wieża pozostawała do zimy 1986 roku. Na skutek pęknięcia zbiornika budowlę wyłączono z użytkowania i od tego czasu zaczęła popadać w ruinę. Od 2008 roku nowy właściciel wieży pan Henryk Górny rozpoczął jej gruntowny remont. Wybudowano dwa tarasy widokowe (wokół kopuły oraz powyżej latarni). Poniżej tarasu mieści się kawiarnia, a parter zajmuje sklepik z pamiątkami. Otwarcie wieży nastąpiło 17 lipca 2009 roku. 

GPS: 54.308156, 22.313122, Miejsce sprzedaży: Wieża ciśnień, ul. Paderewskiego 35, Gołdap

WIEŻA CIŚNIEŃ W GIŻYCKU No. 498

498Wieża ciśnień w Giżycku powstała w 1900 roku. W całości wybudowano ją z czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Wnętrze kopuły mieściło zbiornik wodny z ocynkowanej blachy, służący jako naczynie wyrównawcze mogące pomieścić do 200 m3 wody. Wieża zaopatrywała w bieżącą wodę mieszkańców Giżycka jeszcze do 1996 roku, kiedy to zmodernizowano miejską sieć wodociągową. Nowy właściciel wieży nadał jej zupełnie inne oblicze powiększając szczyt kopuły o taras widokowy. Obecnie wieża oprócz wspomnianego tarasu widokowego mieści kawiarnię, sklepik z pamiątkami oraz lokalne „mini muzeum” ze zbiorem dokumentów, zdjęć i drobnych przedmiotów ukazujących życie okolicznych mieszkańców na przestrzeni minionych lat. Na szczyt wieży dostać się można pokonując 129 stopni jak również wjeżdżając nowoczesną windą. Z tarasu widokowego podziwiać można panoramę Giżycka, okolicznych lasów i malowniczych jezior.  

GPS: 54.036387, 21.779295, Miejsce sprzedaży: Wieża ciśnień, ul. Warszawska 37, Giżycko