689Pisaliśmy kiedyś, że u nas sytuacja jest bardzo dynamiczna i właśnie będziecie mieli okazję się o tym przekonać. Jeszcze wczoraj wszystko wydawało się oczywiste, a tu dzisiaj cały plan legł w gruzach, wszystko zaczęło wirować i lecimy z kolejną premierą.

Tym razem zapowiadany już dwa miesiące temu kolejny znaczek z Tczewa, który ukazuje zabytkowe kamienice staromiejskie. Prezentowany znaczek pojawi się w sprzedaży w najbliższy piątek - 2 marca, także miejcie to na uwadze planując swoje najbliższe wycieczki. Zapraszamy zatem do Tczewa i nie zapomnijcie pochwalić się znaczkowymi zdobyczami :-)

TCZEW - STARE MIASTO  No. 689

Tczewska starówka obejmuje swym zasięgiem rynek wraz z przyległymi ulicami, dwa kościoły: Farny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz pw. Św. Stanisława Kostki z pozostałością zabudowań podominikańskich, oraz zachowanymi fragmentami murów obronnych pochodzącymi z XIV wieku. Do najstarszych ulic w grodzie Sambora zaliczamy ul. A. Mickiewicza. W średniowieczu trakt ten prowadził do najważniejszej bramy miejskiej prowadzącej do Gdańska. O randze tej ulicy świadczą relikty, nie zachowanych niestety już dziś przedproży. Dziś wizytówką tej ulicy są zabytkowe kamieniczki. Ich średniowieczny charakter zachował się po dzień dzisiejszy w piwnicach. Kamienica znajdująca się obecnie pod numerem 8 została zakupiona w 1667 roku prze protoplastę tczewskiego odłamu rodu Forsterów - Adama Simona Ferstera, który cieszył się dużym szacunkiem wśród mieszkańców oraz piastował urząd burmistrza. Zabytkowy charakter ma także odrestaurowana niedawno kamienica o numerze 9. Dziś mieści się w niej nowoczesna drukarnia. Dla turysty zwiedzającego miasto zapewne ciekawe będą zaznaczone w poziomie ulic specjalnymi mosiężnymi znakami piesze szlaki turystyczne: forteczny, spacerowy i widokowy z zaznaczonym mostem zwodzonym i bramą wjazdową. Również na rynku w układzie poziomym zaznaczono zarys nieistniejącego ratusza, który spłonął w maju 1916 roku i nie został nigdy odbudowany.