286Rozpoczął się kolejny tydzień, więc najwyższy czas podzielić się pierwszą dobrą wiadomością w postaci premiery nowego znaczka.

Tym razem przenosimy się do wschodniej części kraju, a dokładniej do Okrzei. Co prawda nowy znaczek dla wielu z Was nie będzie wielkim zaskoczeniem, bo już kiedyś pisaliśmy, że jest on w planach, ale mamy nadzieję, że mimo wszystko przyjmiecie go z wielką radością. 

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, który wyjaśnia dlaczego właśnie ten obiekt znalazł się na znaczku turystycznym. A kiedy już wszystko na temat znaczka przeczytacie to wpiszcie sobie Okrzeję do swoich planów podróżowych, bo znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Zapraszamy.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W OKRZEI  No. 286

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei ufundowany został przez prababkę Henryka Sienkiewicza - Teresę z Lelewelów Cieciszowską w latach 1790-1793. Kamień węgielny poświęcił oraz konsekracji świątyni dokonał Kazimierz Kasper Cieciszowski, biskup kijowski. Po ukończeniu budowy na wieży kościoła Jan Chryzostom Cieciszowski złożył dokumenty opisujące budowę kościoła na tle wydarzeń historycznych "Późna Potomności", dopisane następnie przez ojca chrzestnego Henryka Sienkiewicza - Adama Cieciszowskiego. W 1843 roku w rodzinnej świątyni ślub wzięli rodzice przyszłego Noblisty - Stefania z Cieciszowskich oraz Józef Sienkiewicz. Dnia 7 maja 1846 roku, dwa dni po urodzeniu, w świątyni ochrzczony został Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, wybitny pisarz i publicysta, laureat nagrody Nobla. W kryptach kościoła spoczywają pradziadowie, dziadowie i wujostwo Henryka Sienkiewicza. W świątyni na szczególną uwagę zasługują obrazy Franciszka Smuglewicza, Józefa Buchbindera, zabytkowy ołtarz i chrzcielnica, epitafia poświęcone dziadom pisarza oraz tablica upamiętniająca chrzest Henryka Sienkiewicza. W plafonach na sklepieniu kościoła namalowano sceny z powieści "Potop" i "Quo vadis" według autorstwa Jana Molgi.