Pozostajemy w Wielkopolsce i okolicach Konina, bo jeśli będziecie zwiedzać to miasto, to koniecznie musicie znaleźć czas na jeszcze jedną turystyczną atrakcję. 

Tym razem na znaczkowym szlaku zaznaczył się Skansen Archeologiczny w Mrówkach, o którym zapewne wielu z Was dowiedziało się podczas odwiedzin Muzeum Okręgowego w Koninie. A jeśli mimo wszystko nie wiedzieliście o tym miejscu to nic się nie stało, bo dzięki dzisiejszej premierze możecie nadrobić wszystkie zaległości.

Tradycyjnie opis skansenu znajdziecie poniżej, a więcej faktów na jego temat przygotowaliśmy dla Was w audiobedekerze, który już niebawem dostępny będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka. Jak nas poinformowano znaczek do sprzedaży trafi od poniedziałku, jednak prosimy abyście zawsze w pierwszych dniach po premierze, przed wizytą upewniali się czy krążki są dostępne. Na pewno w ten sposób unikniecie rozczarowania, gdyby z jakiś powodów znaczki nie były jeszcze dostępne. A teraz już zapraszamy do Skansenu w Mrówkach i liczymy na Wasze relacje z odwiedzin tego miejsca. 

SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH  No. 1003

Skansen archeologiczny w Mrówkach znajduje się ukryty w lesie na półwyspie jeziora Kownackiego. Jest to otoczona bagnami i dodatkowo fosą, trudno dostępna „fortalicja”, zwana w nomenklaturze archeologicznej „gródkiem stożkowatym”. Jest to przykład wczesnego założenia mieszkalno – obronnego. Gródek odkryty w roku 1923, zbadany wykopaliskowo został dopiero w latach 1971-1972. Założenie obronne zrealizowano wznosząc potężny, stożkowaty kopiec o wysokości 7 m. W wyniku badań wykopaliskowych na szczycie kopca w części południowo zachodniej odsłonięto pozostałości pięciobocznej wieży (dł. boku ok. 3 m), o wybrukowanym wnętrzu, która była główną budowlą gródka. Na północ od niej odkryto piwniczkę, która prawdopodobnie znajdowała się pod drugim budynkiem, a na południe pozostałości kuźni. Całość szczytu była otoczona palisadą. Gródek był zamieszkiwany od końca XIII do połowy XIV w. W połowie tego stulecia obiekt uległ spaleniu prawdopodobnie w wyniku jakichś walk. W roku 1973 gródek został zamieniony na skansen archeologiczny udostępniany zwiedzającym w okresie od kwietnia do września.