40047Już w najbliższą sobotę 30 września, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie otwarta zostanie wystawa pn. "P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p", której towarzyszyć będzie prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy.

Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do 31 grudnia, niemniej jednak już dzisiaj zachęcamy do tego, by zapisać ją w swoich turystycznych planach. Więcej o samej wystawie dowiecie się z poniższego opisu, a także ze strony internetowej muzeum, do której link znajdziecie na podstronie z opisem znaczka.

ZO - WYSTAWA "P JAK PARADOKS. OPOWIEŚĆ O FIACIE 125p"

Historia Polskiego Fiata 125p pełna jest paradoksów. Propaganda przedstawiała go jako polską dumę narodową, chociaż jego konstrukcja opracowana została za granicą. Był samochodem przestarzałym, choć jak na polskie realia nowoczesnym. Gdy na Zachodzie był jednym z najtańszych pojazdów, dla większości Polaków stanowił dobro luksusowe. Z perspektywy 50 lat, które minęły od rozpoczęcia produkcji, można powiedzieć, że przede wszystkim był samochodem na miarę naszych możliwości. Wystawa „P jak paradoks. Opowieść o Fiacie 125p” zaprezentowana w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie to podróż w czasie, podczas której zwiedzający przejdą drogę od marzeń o Fiacie 125p, przez kupno, aż po rozkosze i trudy użytkowania. W opowieści o motoryzacji okresu PRL-u nie może zabraknąć ciekawostek związanych z tym samochodem, które składały się na codzienność Polaków. W siedzibie muzeum zaprezentowanych zostanie około 20 pojazdów w interaktywnej aranżacji – nowoczesnej, ale nawiązującej w każdym detalu do czasów PRL-u.